Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka kwestii odnośnie forum / propozycja recenzje
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2012-04-12, 10:22   Kilka kwestii odnośnie forum / propozycja recenzje

Ostatnio przeglądając temat Nazwa forum natknąłem się na kilka ciekawych stwierdzeń użytkowników i sądzę że może przydałaby się ( spokojna, nie mam ochoty na flame wars :P ) dyskusja na ten temat :)

Zacznijmy od problemu poruszonego przez MadMilla

MadMill napisał/a:
A to wszędzie tak jest, bo rozmowa o książkach na forach zaczyna przypominać bełkot, a post składa się z 95% z cytatów z książki a opinii tam żadnej. Temu o książkach się nie gada, bo to strata czasu, lepiej je czytać :P Ja na forum zaglądam, bo jest tutaj paru fajnych osobników, a nie dlatego że ludzie zaczynają popisywać się "elokwencją" podczas "omawiania" przeczytanych lektur.


Czyli jakości recenzji książek. Teoretycznie można by nakłonić użytkowników do pisania bardziej opinii choć patrząc na siebie to wiem że problemem jest czas i chęci w tym zakresie. Uważam jednak że konkursy na recenzje to krok w dobrą stronę bo zachęca do większego przyłożenia się w tej kwestii.

Ja tam nie narzekam na jakość recenzji bo ma podejście podobne jak zurmik

zurmik napisał/a:

Tu nie chodzi o elokwencję, ale o miejsce do łowów. Często o czymś się nie wie, coś się przeoczy, bo i trudno orientować się we wszystkim. Jednak recenzje i opinie pomagają wyłowić ciekawe kąski, przynajmniej mi :)


Jednak dużo by mi ułatwiało gdyby w opisie tematu był podany gatunek książki z uwagi na fakt iż osobiście szukam ciekawych pozycji kierując się albo znanym autorem albo gatunkiem.

A wchodzenie w każdą recenzje by sprawdzić jaka to książka jest czasochłonne ( wiem wiem od czego google :P ale leń że mnie ) Chciałbym po prostu jakiegoś rozwiązania ułatwiającego znajdowanie książki według gatunku a nie tylko autora :)

Druga sprawa poruszona przez zurmik
zurmik napisał/a:
A ja mam problem z tym, że coraz mniej na tym forum jest rozmowy o książkach, filmie, muzyce czy szeroko pojętej kulturze, a coraz więcej gadania o dupie Maryni. Zamiast podejmować ciekawe tematy godne hasła "nas pięknych jest mało" to roztrząsacie nową nazwę forum albo skupiacie się na avatarach jakby to było najważniejsze.


No cóż tu się nie da za wiele zrobić. Choć nie powiem żeby był kompletny zastój. Sęk w tym że a) ludzie mają coraz mniej czasu b) coraz mniej im się chce

Problem może nie tylko w kwestii zakładania nowych tematów ile też w tym że jest ciekawiej jak inni się włączają do dyskusji bo to w pewnym stopniu motywuje do większej aktywności na forum :) Ale nie widzę sensu w zmuszaniu użytkowników do aktywności choć może jakieś zachęty w tym zakresie? :) Ale sensowne nie w stylu "od ilości postów, nowych tenatów". I od razu przyznaje bez bicia że sam nie mam pomysłów ;/

I ostatnia kwestia poruszana przez MadMilla , zurmika i Robina
RobinOfSherwood napisał/a:
Jestem na forum dla ludzi którzy na nim są. Spotykamy się tu, spotykamy się w realu..


Dlaczego tu jesteśmy? Co sprawia że chcemy tu być i jak to ulepszyć :P ?

Ja jestem tu dla "łowów" czasem by poznać poglądy innych osób na nurtujące mnie kwestie związane z książkami ( choć nie tylko ). A odnośnie spotkać to pomyśle bo na tą majówkę mam już plany :P

Ale sądzę ze każdy ma swoje powody :)
 
 
Dora 
Znikopis


Pomogła: 7 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 14 Sie 2007
Posty: 5405
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-04-12, 11:18   

Dlaczego tu jestem? Bo lubię, bo jest to miejsce, gdzie mogę podzielić się swoimi opiniami na temat książek i nie tylko, a oprócz tego, bo mamy tu świetną ekipę i co to byłaby za majówka bez zlotu ;)

Tanatos napisał/a:
Jednak dużo by mi ułatwiało gdyby w opisie tematu był podany gatunek książki z uwagi na fakt iż osobiście szukam ciekawych pozycji kierując się albo znanym autorem albo gatunkiem.

A wchodzenie w każdą recenzje by sprawdzić jaka to książka jest czasochłonne ( wiem wiem od czego google ale leń że mnie ) Chciałbym po prostu jakiegoś rozwiązania ułatwiającego znajdowanie książki według gatunku a nie tylko autora


"Łowy" na to, co chciałabym przeczytać faktycznie prowadzi się na forum stosunkowo ciężko, chociaż trochę z przeczytanych opinii w pamięci zostaje. Tutaj zdecydowanie bardziej pomocna jest mi biblionetka.

Zresztą, jak już taki temat się pojawił, to ja mam pewien pomysł na usprawnienie tego i może przy okazji na pobudzenie dyskusji o książkach ;) Mianowicie, wiadomo że nikt recenzji po każdej przeczytanej książce pisał nie będzie, ale zawsze się przecież zamieszcza jakąś krótką opinię. Przy obecnym układzie forum robimy to w temacie "Jaką książkę ostatnio przeczytałeś?", ta opinia się tam pojawia i za chwilę ginie, bo temat leci dalej. Myślę, że czytelniej i przejrzyściej by było, gdyby taką opinię wklejać w wątek w dziale "Autorzy". W ten sposób każdy wspomniany na forum autor miałby swój wątek, a opinie o jego książkach łatwo byłoby znaleźć. Plus w opisie tematu dotyczącego każdego z autorów można by umieszczać hasło typu "fantasy/sci-fi/kryminał/obyczajówka", etc, określając ogólnie w jakim gatunku dany autor pisze, żeby szukając danego typu powieści nie mieć problemów z przefiltrowaniem wątków :) Bo teraz jak pamiętam, że ktoś kiedyś pisał o jakiejś książce danego autora lub w danym gatunku, ale ani nie wiem kto, ani nie wiem co i kiedy, to mam marne szanse to odszukać w "Jaką książkę..." ;)

Oczywiście podzielenie tych opinii, które już mamy na forum na taką formę o jakiej piszę byłoby niewykonalne, bo by się nam moderatornia zajechała... ;) jedynie można by zacząć tworzyć coś takiego na bieżąco, plus dopisywać i uzupełniać co kto pamięta z kiedyś napisanych opinii ;)

Myślę że byłoby to czytelniejsze, opinie zostawałyby w widocznych miejscach, a nie ginęły w czeluściach "Jaką książkę ostatnio przeczytałeś". Dodatkowy plus - może pobudziłoby to trochę dyskusje o literaturze, bo zawsze ktoś mógłby odnieść się do opinii o danej książce, które pojawiły się choćby i parę lat wcześniej :)

Ale to tylko luźna sugestia i moje odczucia :)
_________________
:dora:
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2012-04-12, 13:44   

Tanatos napisał/a:
Uważam jednak że konkursy na recenzje to krok w dobrą stronę bo zachęca do większego przyłożenia się w tej kwestii.

Z założenia pomysł miał ośmielić ludzi do pisania recenzji, czy też w ogóle dzielenia się z opiniami o przeczytanych książkach. Trochę to jednak nie wypaliło, bo co roku po konkursie wysypu nowych tekstów nie widać. Trudno, nie wyszło, ale i tak konkurs to moim zdaniem jeden z bardziej udanych pomysłów.

"Problem" z tym pisaniem o książkach jest taki, że ludzie znają się za dobrze i utrzymują ze sobą kontakty i wymieniają się opiniami poza forum. I z tego też się cieszę, bo gdyby nie forum to by się nie poznali i wymiany by nie było ;-)

Tanatos napisał/a:
Choć nie powiem żeby był kompletny zastój. Sęk w tym że a) ludzie mają coraz mniej czasu b) coraz mniej im się chce

Pełna zgoda.

Tanatos napisał/a:
Jednak dużo by mi ułatwiało gdyby w opisie tematu był podany gatunek książki z uwagi na fakt iż osobiście szukam ciekawych pozycji kierując się albo znanym autorem albo gatunkiem.

Pomysł zacny, ale ja się nie podejmuję szufladkowania :) Skończy się dyskusją pt. - "Czy mechaniczny smok to fantasy, czy sci-fi?". Książki teraz wymykają się jednak schematom i będzie trudno tak to opisywać. Ale jeśli ktoś się podejmie to proszę bardzo :)

Dawniej też byłem młody i gniewny jak Zurmik :) i wojowałem o utrzymanie książkowego charakteru forum, ale czasy się zmieniają. Duch pozostał, bo jakby nie patrzeć to literatura tych ludzi jakoś łączy, ale wszyscy czują się teraz bardziej swobodnie, znają się osobiście i ta luźniejsza atmosfera naturalnie przekłada się na forum. Nie widzę w tym problemu.

Sam raczej na własną rękę szukam teraz książek dla siebie, ale jeszcze się trafiają tutaj osobnicy, którzy czasem rzucą czymś ciekawym ;-) Teraz np. robię kolejne podejście do Eriksona. Zapewne to, że tutaj siedzi grono miłośników nie ma z tym nic wspólnego... ;-)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Meotka 
Bajarz


Pomogła: 3 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Sty 2009
Posty: 1657
Wysłany: 2012-04-12, 14:13   

Odkąd pamiętam z recenzji miałam w szkole 3 lub 4, zazwyczaj podciągane w górę z uwagi na ortografię. Byłam i jestem noga z pisania dłuższych wypowiedzi... nawet w pracy jak mam "coś" dłuższego napisać to przerabiam to z 5 razy a potem jeszcze proszę kogoś o przeczytanie czy jest ok :) stąd też moje wypowiedzi zazwyczaj dotyczą tego czy książka mi się podobała czy nie ;)
Od recenzji jest Irek - jak Wam się uda Go namówić do zajrzenia tutaj i poskrobania to natworzy parę ładnych postów :wink:

Podoba mi się pomysł Dorki, żeby od teraz jeśli chcemy napisać o tym jaką książkę przeczytaliśmy wrzucić to w temat autor i ewentualnie cykl (nie ma co rozbijać dalej ;) )

A co do polecania książek ... najlepiej wspominam te rozmowy przed śniadaniem z Derbim i New w Rejowie i omawianie książek oraz wskazywanie palcem co o warto zahaczyć ;)
_________________
 
 
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2012-04-12, 14:38   

batou napisał/a:
Pomysł zacny, ale ja się nie podejmuję szufladkowania :) Skończy się dyskusją pt. - "Czy mechaniczny smok to fantasy, czy sci-fi?". Książki teraz wymykają się jednak schematom i będzie trudno tak to opisywać. Ale jeśli ktoś się podejmie to proszę bardzo :)


Nie chodzi o bardzo precyzyjne szufladkowanie tylko o takie mniej więcej:P Poza tym mój post to bardziej propozycją na przyszłość np do umieszczenia w zasadach tworzenia postów w dziale recenzje.

Własne recenzje zaszufladkowałem:)

Dora napisał/a:
Mianowicie, wiadomo że nikt recenzji po każdej przeczytanej książce pisał nie będzie, ale zawsze się przecież zamieszcza jakąś krótką opinię. Przy obecnym układzie forum robimy to w temacie "Jaką książkę ostatnio przeczytałeś?", ta opinia się tam pojawia i za chwilę ginie, bo temat leci dalej. Myślę, że czytelniej i przejrzyściej by było, gdyby taką opinię wklejać w wątek w dziale "Autorzy".


Popieram :)
 
 
Meotka 
Bajarz


Pomogła: 3 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Sty 2009
Posty: 1657
Wysłany: 2012-05-04, 06:38   

hmm znalazłam coś takiego zamiast "meo powiedział/a"

"Pewnego wieczoru Wed, 9 Feb yyyy cytujący zdziwił się nieco, gdy strzyga która wyskoczyła na niego i zamiast rzucić mu się do gardła, dygnęła, przedstawiła się jako cytowany, a następnie wyśpiewała przytupując wdzięcznie:"
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group