Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kaplica czaszek
Autor Wiadomość
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2012-05-19, 12:02   Kaplica czaszek

Pojawiali się już różni "artyści", którzy używali zwłok do tworzenia jakichś eksponatów. Ale nie wiedziałem, że takie wynaturzenia mogą być na porządku dziennym wśród chrześcijan...

Cytat:
W roku 1870 okoliczne władze kościelne wpadły na pomysł, żeby uporządkować szczątki pozostawione w kaplicy. Zatrudniono więc znanego rzeźbiarza, Františka Rinta, który przez 3 lata odrestaurował kościół, a kości i czaszki przemienił w osobliwe dzieła sztuki.

http://przewodnik.onet.pl...76,artykul.html

Normalnie rewolucja w budownictwie...
 
 
RobinOfSherwood
Dziejopis
Troll Jeżynowy


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2912
Wysłany: 2012-05-19, 12:56   

Geralt a czy Ty kiedykolwiek interesowałeś się atrakcjami turystycznymi jakie są w polsce?
i dlaczego wg Ciebie to jest takie wynaturzenie?
_________________
Żyje się dla kilku spotkań i paru wzruszeń. Ważne, by ich nie przegapić.
Maciej Kozłowski
 
 
Myszor 
Dziejopis
Zła Mysza


Pomogła: 4 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 12 Lut 2007
Posty: 4689
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2012-05-19, 13:24   

Wynaturzenie? A dlaczego? Czyli skoro ja na zajęcia z anatomii kupiłam czaszkę - też jestem wynaturzona?
Wiem o kaplicy czaszek w Sudetach, ale niestety nie byłam :(
_________________
"Nic łatwiejszego niż zmienić kobietę przeciętną w wyjątkową. Wystarczy ją pokochać."
Sauvajon
 
 
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2012-05-19, 15:09   

Myszor napisał/a:
Wynaturzenie? A dlaczego? Czyli skoro ja na zajęcia z anatomii kupiłam czaszkę - też jestem wynaturzona?

Chyba jest pewna różnica między kształceniem medycznym a wykorzystywaniem ludzkich zwłok do robienia "sztuki" czy... atrakcji turystycznej.

RobinOfSherwood napisał/a:
i dlaczego wg Ciebie to jest takie wynaturzenie?

A wykorzystywanie ludzkiego ciała do produkcji czegoś (a tym bardziej do rozrywki i sztuki) nie jest chore? To jak robienie z ludzi mydła.
 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2012-05-19, 16:34   

geralt napisał/a:
Myszor napisał/a:
Wynaturzenie? A dlaczego? Czyli skoro ja na zajęcia z anatomii kupiłam czaszkę - też jestem wynaturzona?

Chyba jest pewna różnica między kształceniem medycznym a wykorzystywaniem ludzkich zwłok do robienia "sztuki" czy... atrakcji turystycznej.

RobinOfSherwood napisał/a:
i dlaczego wg Ciebie to jest takie wynaturzenie?

A wykorzystywanie ludzkiego ciała do produkcji czegoś (a tym bardziej do rozrywki i sztuki) nie jest chore? To jak robienie z ludzi mydła.



Proszę cię..porównywanie wykorzystania ludzkiego ciała po śmierci człowieka a celowego zabijania ludzi stawiać w jednym miejscu? Tu są inne pobudki i tam były.

Może to kontrowersyjne poglądy ale dla mnie kaplica z kości jest bardziej ok, niż kupowanie prawdziwych czaszek przez studentów medycyny. (Bez obrazy Myszeńko). Ja wiem, że oni muszą się z czegoś uczyć ale dla mnie to po prostu bardziej makabryczne niż taka kaplica. Ale sprzedawanie, trzymanie tego w domu dla mnie jest trochę niewyobrażalne. No i ktoś to musiał zdobyć z cmentarza;) Są przecież sztuczne modele.
_________________

 
 
tygryska 
Fotomajster
pregowana



Pomogła: 9 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 12655
Skąd: z tej samej bajki
Wysłany: 2012-05-19, 17:07   

Kamila napisał/a:
Są przecież sztuczne modele.

niestety sztuczne nie oddaja rzeczywistosci...
_________________
kot tez czlowiek tylko ma ogon, futerko i jest madrzejszy...
 
 
 
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2012-05-19, 17:08   

Kamila napisał/a:
Proszę cię..porównywanie wykorzystania ludzkiego ciała po śmierci człowieka a celowego zabijania ludzi stawiać w jednym miejscu? Tu są inne pobudki i tam były.

Ja tylko porównuję samo wykorzystanie ludzkiego ciała. Gdyby robiono mydło z niecelowo zabitych ludzi, to też byłoby to profanacją zwłok. Tak samo jak profanacją zwłok było stworzenie takiej kapliczki na kształt świątyni satanistycznej. Jezus na bank by się ucieszył ;-) Wygląda na to, że wystarczy pokropić święconą wodą, postawić krzyż i nawet oczywiste barbarzyństwo staje się w oczach Kościoła ok. Przecież to są ludzkie szczątki, a nie eksponaty muzealne, które można sobie dla rozrywki i atrakcji turystycznej układać w fikuśne wzorki! :-/
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2012-05-19, 17:09   

Zabrać wszystkie mumie z muzeów egipskich! Zabrać - natychmiast! I pochować na normalnym cmentarzu. Co je będa pokazywać ku uciesze gawiedzi (i to za talary jeszcze) - faszysty jedne :mad:
 
 
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2012-05-19, 17:16   

jacek napisał/a:
Zabrać wszystkie mumie z muzeów egipskich! Zabrać - natychmiast! I pochować na normalnym cmentarzu. Co je będa pokazywać ku uciesze gawiedzi (i to za talary jeszcze) - faszysty jedne :mad:

Mumii nie tną na kawałki i nie wystrajają nimi wnętrz. Nie robią z nich świątyń. Faraonowie sami chcieli być w taki sposób pochowani. Tych z kapliczek raczej nikt nie pytał o zdanie. Muzea w Egipcie pełnią rolę edukacyjną, tutaj mamy makabryczną sztukę i nic więcej.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2012-05-19, 17:59   

No bez jaj. Jasne - faraonowie chcieli być pochowani w muzeach, koniecznie w szklanych gablotach (pewnie dlatego, że w ich czasach szkła nie było). Nie wiem, czy wiesz, ale np w paryskich katakumbach taka forma zgromadzenia kości (wydzielone pomieszczenia - kości i czaszki poukładane) to była jedyna możliwość zachowania tych szczątków. Pewnie w Kutnej Horze też. Ciekawe bowiem kto byłby tak wspaniałomyślny i wykupił hektary gruntu + ufundował nowy cmentarz dla dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy ofiar dżum, choler, wojen itp. Bo to wszystko - czy w Paryżu, czy w Kutnej Horze, czy gdzie indziej to są własnie szczątki ofiar takich przedziwnych historii.

A kwestia zrobienia z tego dzieła architektury/ sztuki? - świetnie. Przypomina to bowiem maluczkim aż nadto dobitnie, że śmierć jest powszechna i każdego dopadnie. Zatem nie mamy tutaj tylko makabrycznej sztuki - a przynajmniej ja to tak odbieram.

Problem zaś, o ile istnieje w ogóle, jest problemem umiejętności zachowania sie w takim miejscu, które chociaż jest muzeum, jest także cmentarzem. Ale to już inna historia.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2012-05-19, 20:51   

Geralt poczytaj więcej o historii tej kaplicy. Zresztą nawet w linkowanym artykule o tym jest sporo. Dla mnie to był ze strony jej budowniczych wielki akt oddania czci tym poległym ludziom.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Myszor 
Dziejopis
Zła Mysza


Pomogła: 4 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 12 Lut 2007
Posty: 4689
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2012-05-19, 20:52   

Kości też nie tną na kawałki. Nie wiem, w jaki sposób zostały one pozyskane, ale nie przypuszczam, żeby sprofanowano mogiły dla uciechy turystów. Ja przy okazji staram się odróżniać dwie rzeczy - zwłoki i kości. Dla mnie to trochę inne rzeczy.

Kamila, niestety nie da się zrobić modelu odwzorowującego idealnie ludzką czaszkę. Zresztą, żaden model nawet z grubsza jej nie odda. A czaszka jest chyba jedynym elementem szkieletu, którego nie widziawszy na oczy w trójwymiarze - nie da się opanować medycznie. Zwłaszcza, kiedy musi się dokładnie wiedzieć którędy biegnie nerw czy naczynie. A trzymanie takiej czaszki w domu - nic na to nie poradzę. A jeśli chodzi o pochodzenie takich elementów dydaktycznych, że tak brzydko się wyrażę, to najczęściej takie czaszki można zdobyć w parafii. Wbrew pozorom, często zdarza się, że pies wykopie taką czaszkę. Mówię całkiem serio. Tereny dawnych cmentarzy, groby o których istnieniu nikt nie miał pojęcia itd. A co wtedy zrobić? Gdzie szukać grobu? Jeśli jest taka możliwość - oddaje się je właśnie do prosektoriów uniwersyteckich. Czasem oddaje się studentom.


Podoba mi się rozumowanie Jacka. Dla mnie to niekoniecznie tylko makabryczna sztuka. Albo w ogóle sztuka. To tylko świadczy o tym, kim tak naprawdę jesteśmy i co wszystkich nas czeka. Oswajanie ze śmiercią? Być może.
_________________
"Nic łatwiejszego niż zmienić kobietę przeciętną w wyjątkową. Wystarczy ją pokochać."
Sauvajon
 
 
RobinOfSherwood
Dziejopis
Troll Jeżynowy


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2912
Wysłany: 2012-05-19, 21:04   

Myszor napisał/a:
Wiem o kaplicy czaszek w Sudetach, ale niestety nie byłam :(
a polecam polecam... :) http://www.kudowa.zdroj.p...owa/czermna.htm
geralt napisał/a:
A wykorzystywanie ludzkiego ciała do produkcji czegoś (a tym bardziej do rozrywki i sztuki) nie jest chore? To jak robienie z ludzi mydła.

Jesli uważasz że wykorzystywanie ludzkiego ciała do produkcji czegos jest chore, to jak zapatrujesz się na wykorzystywanie martwych ciał w symulacji wypadków samochowych, a popierasz (jak rozumiem) wykorzystywanie w prosektoriach studenckich do testów dla studentów?
Przecież to też jest w pewnym sensie "produkcja"?


PS. w tym momencie chyba wiem gdzie we wrześniu będąc na strusiach mam ochotę pojechać..... bo skoro jest bliżej niz Praga....
_________________
Żyje się dla kilku spotkań i paru wzruszeń. Ważne, by ich nie przegapić.
Maciej Kozłowski
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2012-05-19, 21:10   

RobinOfSherwood napisał/a:
bo skoro jest bliżej niz Praga....

Być 70 km od Pragi i nie podjechać to błąd ;-) Ale jeśli faktycznie chciałbyś tę Pragę kiedyś zaliczyć to z doświadczenia podpowiem, że jeden dzień to zdecydowanie za mało. Lepiej tam śmignąć na weekend.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
RobinOfSherwood
Dziejopis
Troll Jeżynowy


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2912
Wysłany: 2012-05-19, 21:14   

ano własnie... planowalimy to z derbim bardzo dosadnie pewnego wieczora.... ale masz rację, minimum weekend :) (a po drodze czaszunie :D )
_________________
Żyje się dla kilku spotkań i paru wzruszeń. Ważne, by ich nie przegapić.
Maciej Kozłowski
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group