Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki Linux?
Autor Wiadomość
Jelsky 
Bajarz
syn marnotrawny


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 1290
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-06-14, 17:07   Jaki Linux?

Potrzebuję rady/wskazówki. Od pewnego czasu chodzi mi po głowie chęć zainstalowania na kompie innego systemu niż Windows, alternatywą jest oczywiście Linux i jego różne dystrybucje - jest ich co najmniej kilka. m.in. Debian, Mandriva, Ububntu, PCLinuxOS, Fedora i inne. Czy ktoś z Was miał już doświadczenia z Linuxem (którymś z powyższych) i jakie były Wasze wrażenia? Ja szukam systemu prostego w obsłudze, stabilnego, do podstawowych czynności - pracy na dokumentach, przeglądania internetu, ew. słuchania muzyki. Możecie coś polecić?
 
 
mirwena 
Wierszokleta


Pomogła: 1 raz
Wiek: 43
Dołączyła: 10 Sie 2006
Posty: 638
Skąd: z połączenia genów
Wysłany: 2012-06-14, 19:08   

Jak dla mnie Ubuntu. W sumie ciężko mi uzasadnić dlaczego. Duża społeczność. Proste w obsłudze. Duża kompatybilność z podzespołami. Z tego co słyszałam - "najbardziej przyjazne" :)
_________________
...nienawidzę niedokończonych serii....
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2012-06-14, 19:46   

Mam doświadczenie tylko z wersjami serwerowymi, ale myślę, że wart uwagi będzie też Open SUSE za którym stoi Novell. Spory atut SUSE to YaST czyli w skrócie taki bardzo rozbudowany panel sterowania. Działa w trybie graficznym i bardzo ułatwia zarządzanie systemem.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2012-06-14, 21:01   

mirwena, popieram. Wydaje mi się że najbardziej user friendly linux ;)
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
Jelsky 
Bajarz
syn marnotrawny


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 1290
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-06-15, 12:00   

Chyba zdecyduję się na Ubuntu. Stoi za nim duża społeczność i jest obecnie chyba najbardziej popularny, a to tez ma znaczenie :)
 
 
mirwena 
Wierszokleta


Pomogła: 1 raz
Wiek: 43
Dołączyła: 10 Sie 2006
Posty: 638
Skąd: z połączenia genów
Wysłany: 2012-08-13, 19:57   

Jelsky, i jak tam przygoda linuxowa? :) ))
_________________
...nienawidzę niedokończonych serii....
 
 
 
Jelsky 
Bajarz
syn marnotrawny


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 1290
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-08-14, 21:26   

Trwa nadal i bywa momentami wyboista ;) Zainstalowałem Ubuntu 12.04. Podoba mnie się to o tyle o ile. Nie grzebałem się w żadnych środowiskach graficznych, pracuję na Unity, które spełnia podstawowe moje potrzeby. Mam problemy z MP3 i jeszcze ich nie rozwiązałem, więc tymczasowo zgrywam wszystko do OGG Vorbis (które ponoć lepsze jest, dla mnie - jeden czort). Pojawiają się jakieś niewielkie problemy czasem, a to brakuje jakichś zależności, a to ciężko coś zaktualizować. Męczę się też niekiedy z formatem odt (tzn. boli mnie że MS Office go nie czyta) . Na ogół jednak wszystko jest łatwe w obsłudze. A jakby co to mnóstwo pomocnych miejsc w necie czeka. Ogólnie - można polubić :)
 
 
zurmik 
Dalekopis
przemądrzały bufon


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 782
Skąd: Superbia
Wysłany: 2012-08-17, 09:46   

Moim zdaniem Ubuntu w cale nie jest najprzyjemniejszym systemem.
W ostatnim czasie przerobiłem Ubuntu, Mandrive, Fedorę. Jak dla mnie najprzyjemniejszy i najprostszy jest jednak openSUSE.

Jest taka strona linuksowa z testem. Możesz zobaczyć jaki system najlepiej spełnia Twoje oczekiwania ;)
http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/
_________________
pajk napisał/a:
Bez rymów wszystko sie robi poważne smiertelnie i tragiczne bufoniasto nadente jak zurmik :)
 
 
Jelsky 
Bajarz
syn marnotrawny


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 1290
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-08-17, 12:50   

zurmik napisał/a:
Jest taka strona linuksowa z testem. Możesz zobaczyć jaki system najlepiej spełnia Twoje oczekiwania


Wyszło mi:

1. Mandriva Linux
2. openSUSE
3. Ubuntu Linux
4. Fedora
5. Debian GNU/Linux

Nie mogę powiedzieć że Ubuntu jest najprzyjemniejsze, bo z niczym go jeszcze nie porównałem ;) To mój pierwszy system oparty na linuxie. No ale widzę że dość biegły jesteś. Dobrze wiedzieć :evil2: Pomyślę o openSUSE, Batou też go sugerował.
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2012-08-17, 19:36   

Moje polecanie to tak ostrożnie, bo daaawno nie miałem do czynienia z "cywilnym" Linuksem. Pozytywne opinie o produkcie Novella mam z wersji serwerowej.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
zurmik 
Dalekopis
przemądrzały bufon


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 782
Skąd: Superbia
Wysłany: 2012-08-19, 14:02   

Jelsky, nie jestem biegły, jestem debilem linuxowym. Jestem na czasie, bo moja praca wymaga, żebym z linuxa korzystał :) Jeżeli Ubuntu Ci pasuje to nie zmieniaj skoro spełnia oczekiwania. Ja na prywatnym kompie mam Vista/Ubuntu. W robocie OpenSUSE'a serwerowego (o którym pisze Batou), Fedorę 17 i Win7/OpenSUSE. Jestem bardzo bliski tego, żeby zamienić domowego Ubuntu na OpenSUSE. Duże tylko bydle jest, bo jako jedyny nie mieści się na CD, a potrzebuje DVD.

batou, z serwerowej też korzystam. Ale trochę mam męki z jednostką, bo to kombajn z 12 procesorami dwurdzeniowymi, gigantyczną powierzchnią dyskową itd. Firma, która instalowała zrobiła to tragicznie, a zmienić nie można bo gwarancja.

Ogólnie Linuxa nie lubię :D Pamiętam swoją traumę jak zaczynałem i próbowałem zrozumieć czym u licha są zmienne środowiskowe i czemu są różne powłoki shell, cshell, bash... MASAKRA!
Jednocześnie uważam, że wszystkie Państwowe urzędy powinny pracować na linuxach. Oszczędności w milionach!
_________________
pajk napisał/a:
Bez rymów wszystko sie robi poważne smiertelnie i tragiczne bufoniasto nadente jak zurmik :)
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2012-08-19, 19:36   

zurmik napisał/a:
W robocie OpenSUSE'a serwerowego (o którym pisze Batou)

Batou nie pisze o OpenSUSE dla serwerów, tylko o wspieranej przez Novell wersji Suse Linux Enterprise Serwer :)

zurmik napisał/a:
Jednocześnie uważam, że wszystkie Państwowe urzędy powinny pracować na linuxach. Oszczędności w milionach!

Gdyby kupowali bez asysty technicznej to pewnie tak :)
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
zurmik 
Dalekopis
przemądrzały bufon


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 782
Skąd: Superbia
Wysłany: 2012-08-20, 08:39   

batou, wiem o czym Batou pisze ;) Skrót myślowy. O ile mi wiadomo nie ma wersji Open serwerowej :) Chodziło oczywiście o wariacje SUSE'a :P
_________________
pajk napisał/a:
Bez rymów wszystko sie robi poważne smiertelnie i tragiczne bufoniasto nadente jak zurmik :)
 
 
Jelsky 
Bajarz
syn marnotrawny


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 1290
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-08-20, 19:50   

zurmik napisał/a:
Jeżeli Ubuntu Ci pasuje to nie zmieniaj


Póki co pasuje, ale kiedyś SUSE (czy cokolwiek innego) na pewno wypróbuję.

zurmik napisał/a:
Ogólnie Linuxa nie lubię :D


Ogólnie są ku temu powody. Nie wykluczam, że nadejdzie kiedyś ten krytyczny moment i rzucę to w cholerę. Na razie jest O.K.
 
 
Jelsky 
Bajarz
syn marnotrawny


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 1290
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-02-03, 19:46   

Koniec końców, Winda została zdezintegrowana. Ostał mi się Ubuntu :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group