Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Achmanow Michaił Przybysze z Ciemności Tom 1 Inwazja
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2012-08-20, 19:12   Achmanow Michaił Przybysze z Ciemności Tom 1 Inwazja

Przyznam że po takim opisie
Cytat:
U kresu Układu Słonecznego, za Obłokiem Oorta, zaczyna się mrok Galaktyki. Ludzkość przygotowuje się właśnie do sforsowania ostatniej granicy, zamierzając wyruszyć ku odległym gwiazdom. Zanim do tego dojdzie, w Układzie Słonecznym pojawi się armada obcej, wrogiej nam rasy. Ziemia na szczęście nie jest bezbronna. Dochodzi do starcia kosmicznych flot, ale to dopiero początek wojny na nieznaną ludzkości skalę…
Cykl „Przybysze z ciemności”, porównywany niejednokrotnie do najlepszych dokonań gatunku, w tym do znanej i u nas trylogii Siergieja Sniegowa „Ludzie jak bogowie”, ma wszystkie atrybuty znakomitej space-opery i bije na głowę wiele dokonań zachodniej science fiction.
Na kartach dziesięciu tomów tego cyklu czytelnik może prześledzić kolejny tysiąc lat ludzkiej historii, znajdzie opisane z rozmachem bitwy kosmiczne, polityczne intrygi godne Bizancjum, kontakty z obcymi rasami, samotnego bohatera stawiającego czoło licznym niebezpieczeństwom, tajemnice wymagające rozwikłania, dylematy moralne, a nawet rozterki miłosne i seks.

Jedna z najlepszych space-oper zza naszej wschodniej granicy.
wprost nie mogłem doczekać się tej książki. Czy jednak była tego warta? I tak i nie.

Problem nie w tym że książka jest zła czy nudna. Bo tego nie można jej zarzucić, czyta się ja lekko i przyjemnie.

Wydaje mi się iż problemem jest trochę konwencja cyklu, autor prawdopodobnie od początku myślał o cyklu przedstawiącym pewien okres czasu ziemskiej kultury więc siłą rzeczy pierwszy tom nie może dziać się w zbyt odległej przyszłości.

Niestety skutkiem tego walka z obcymi w kosmosie została przedstawiona w konwencji prymitywni ludzie - zaawansowani obcy przez co jest ona odrobinę nudna ( i jednostronna)- to zarzut pierwszy.

:
oznacza to zero taktyki zero bardziej rozbudowanych bitew kosmicznych


Zarzutem drugim jest sposób przedstawienia głównego bohatera. Może za bardzo się przyzwyczaiłem do autorów zachodnich ale Achmanow inaczej prezentuje swoje postaci. Nie mówię że to zła metoda tylko że inna i że trzeba się "przestawić". Przede wszystkim w zasadzie w całej książce wszystkie postacie poza głównym bohaterem są bardzo skrótowo przedstawione. ( przypuszczam iż w całym cyklu pojawi się więcej ciekawych bohaterów i specjalnie "zostawiono" dla nich miejsce). Główny bohater zaś nie jest nam "przedstawiany" przez autora czyli nie mamy opisów jaki jest jaki ma charakter system wartości itp, zamysłem autora bardziej było by to czyny mówiły o człowieku.
:
czyli np. dowiadujemy się Litwin nie lubi obłudy kłamstwa nie dlatego że autor tak go opisze tylko że nie spodoba mu się takie zachowanie u innych


Opisy technologii też pozostawiają trochę do życzenia ( przynajmniej dla mnie, bo ja lubię jak jest choćby częściowo opisana zasada ich działania, funkcjonowania itp.) choć być może to wina konwencji główny bohater to żołnierz pilot maszyny bojowej i nie można od niego wymagać próby większego zrozumienia obcej technologii.

:
choć technologia jak swomy czyli wyrzutnie odłamków zamrożonego lodu jest cieżka jak dla mnie do przełknięcia jako coś sensownego


Ostatnią rzeczą jaka mnie odrobinę razi jest miejsce Rosjan w Świecie. Jakoś trudno mi zaakceptować świat w jakim Rosjanie zgodnie współpracują z Europą, Ameryką blokując rozwój Azji ( to nie jest szczegół fabuły utworu).

Interesujące jest spojrzenie na ludzkość przez pewnego "obserwatora" z gwiazd.
Cytat:
wasze organa władzy są nierozsądne, prasa sprzedajna, dowódcy wojskowi tępi, a kanibale od interesów myślą tylko o zyskach. Barbarzyństwo i całkowity kretynizm to wasze główne cechy!
Ciekawe czy z "czasem" (kolejnymi tomami cyklu) to się zmieni.

Jedną z ciekawszych rzeczy w książce jest to iż obcy
:
niestety okazują się ludźmi, z tym że ludźmi z inną kulturą innym podejściem do emocji, seksualności itp.


W każdym razie mimo wszystko chętnie sięgnę po kolejne tomy serii by zobaczyć jak wszystko się rozwinie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group