Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Miasta - najlepsze, najgorsze?
Autor Wiadomość
Dora 
Znikopis


Pomogła: 7 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 14 Sie 2007
Posty: 5405
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-01-14, 23:00   Miasta - najlepsze, najgorsze?

Człowiek powinien się na egzaminy uczyć, a zamiast tego czyta Wasze dywagacje o tym jaka zła jest Łódź, a że Bydgoszcz brzydka, albo nie, bo ładna - i chciałby poczytać więcej, żeby tylko nie musieć iść do notatek :D

No to co... które miasto w Polsce kojarzy Wam się najlepiej, które najgorzej i dlaczego? Co sądzicie o swoich miastach? :)

Jak chodzi o Katowice, to ostatnio bardzo dużo pozytywnego się dzieje w mieście - naprawdę dużo się zmienia jak chodzi o wygląd, miasto przestaje być typowo przemysłowym brzydactwem, a stara się unowocześnić. Zniknął stary dworzec (chociaż niektórzy twierdzą że miał swój urok...), pojawił się nowy na poziomie, którego nie trzeba się wstydzić, pojawiła się już jakiś czas temu ulica Mariacka - centrum wszelkich wydarzeń skierowanych do młodych ludzi, ulica knajp, barów, klubów. Zważywszy że przed remontem było to centrum prostytutek - jest to duża zmiana. Zniknęło wiele budynków, które straszyły wyglądem. Dzieje się też na rynku, który może przestanie być tylko i wyłącznie przystankiem tramwajowym i miejscem, gdzie można kupić kwiaty. Na pewno nie stanie się miejscem spotkań jak w innych miastach (w tą rolę weszła właśnie ul. Mariacka), ale jednak, przestanie straszyć. O czymś świadczy sam fakt, że Katowice przeszły do drugiego etapu konkursu na Europejską Stolicę Kultury 2016, co parę lat temu jeszcze byłoby śmiechem na sali.
Oczywiście, nadal jest mnóstwo, mnóstwo do roboty (z wyglądu np. ten nieszczęsny dworzec PKS...), parę pomysłów jest nieco głupich, jak wybudowanie drugiej galerii handlowej 200m od nowo powstałej Galerii Katowickiej. To nigdy nie będzie Kraków, czy Wrocław, ale miasto się diametralnie zmienia, i to mi się podoba.
Ogólnie - lubię Katowice, i tyle :)

Co do innych miast, to Kraków oczywiście dla mnie jest piękny i ma w sobie "coś", można się nim pochwalić. Wrocław mnie jakoś nie ujął, ale byłam raz na parę godzin, więc wrażenie jakby niepełne. Zostało wspomnienie koszmarnych dziur na drodze :P

Łódź... chyba "orze jak może" ;) W Atlas Arenie odbywa się naprawdę dużo świetnych koncertów, a podczas nich miasto próbuje się wypromować - tylko trochę nieudolnie. Jak w czerwcu byłam tam na Green Day'u i czekaliśmy na wejście - były niby jakieś gry i zabawy z wiedzą o mieście, rzucanie piłką w dzielnice, w zależności od tego w którą się trafiło to był inny gadżet... no fajnie, pobawić się można, ale mało to zachęcające do poznania samej Łodzi. Ludzie chyba z urzędu miasta pytali, czy przyjechało się tu tylko na koncert, czy przy okazji też zostanie się w mieście jakiś czas. Reakcja na "tylko na koncert" brzmiała "...aha". Cóż, mało elokwentnie i niezachęcająco, żeby zostać jednak dłużej. Niech próbują dalej, lepiej, może coś z tego będzie. Mają czym przyciągnąć ludzi, tylko raczej nie wiedzą, co z tymi zjeżdżającymi na koncert zrobić, żeby ich trochę zatrzymać. Z innej strony się nie wypowiadam, bo Łodzi nie znam.

No to się rozpisałam :P


Teraz czekam na Wasze wypowiedzi, dajcie wymówkę dla nieuczenia się :D
_________________
:dora:
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2014-01-14, 23:17   

Warszawa.. dla mnie straszliwa w poruszaniu sie bo korki (jezdze na gps zeby w ogole trafic gdzie chce bo tak ją 'dobrze' znam...) :P ale jak sie przez to przebrnie to jest co obejrzec.. ale szczerze mówiac po pracy to ja wole spokoj a nie zwiedzanie tak wiec zwiedzam ją tylko jak mam gości z innych rejonów Polski i robie to z przyjemnoscia wtedy :) ogolnie mimo lokalizacji wawy nie znam niemal wcale

Kraków, Poznań, Wrocław - krótko tam byłam ale z tego co widzialam to sie podobalo. w sumie jak kazde duze miasto. Chociaz z wrocka zapamietalam przede wszystkim krótkie zielone swiatlo dla pieszych - nie mam pojecia jak radza sobie ludzi starsi lub schorowani bo ja musiałam sie ostro spieszyć zeby zdazyc przejsc przed czerwonym :szok: Wrocek to jedyne miasto ktore zwiedzalam wyłącznie z buta (zero komunikacji miejskiej!) wiec czesto te ulice sie przekraczalo :D (o bólu nóg wieczorem nie wspomne...jest gdzie chodzic ;) )
aha i boskie sa te krasnale...

Łódź widzialam troche mniej ale specjalnie nie pamietam jakichs straszności :D
_________________
...
 
 
Kamila 
Dziejopis


Pomogła: 6 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 3959
Wysłany: 2014-01-15, 09:38   

Bydgoszcz - nie jest turystyczna ale ma pewne urokliwe miejsca, Wyspe Mlynska, lesny park Myslecinek z ogrodem zoologicznym, botanicznym, mnostwem miejsc do uprawiania sportow, mnostwo zieleni w podmiejskich dzielnicach :) . Faktem jest ze miasto sie niestety nie rozwija rownomiernie. Mamy swietnie rozwijajacy Bydgoski Park Przemyslowy, mnostwo nowych firm sciagnelo do miasta, sa duze firmy spozywcze technologiczne i przemyslowe ale tez zamykaja przedsiebiorstwa zwiazane z miastem od lat np. Zachem.
Bydgoszczy ani specjalnie lubie ani nie lubie ;-) generalnie mieszkam w dzielnicy oddalonej od centrum ktora rzadzi sie swoimi prawami i od zawsze majac na mysli podroz do centrum lub gdziekolwiek poza dzielnice mowilismy jade do miasta :P

Krakow i Gdansk bardzo lubie, obydwa miasta sa niesamowicie klimatyczne i piekne :)

Warszawy nie lubie. Za duzo za szybko za meczaco ;) ale moze dlatego ze zwykle jestem tam przelotem.

Torun - to miasto jest fajne na kilka godzin. Wiecej nie ;-) jakos tak nie podoba mi sie tam ;-)
_________________

 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2014-01-15, 10:57   

Pierwsze wrażenie dot Łodzi które odniósł Michał napisałam w chwalniku
Cytat:
Michał stwierdził że na pierwszy rzut oka dziiiiiwne miasto. W trójmieście jest tak że miasto ma swoje obszary lub całe dzielnice które są spójne pod względem zabudowy. Czyli dzielnica bloków, kamienic, starówka itp itd. Stwierdził że w Łodzi wszystko to jest pomieszane czyli idąc jedną ulicą jest nowoczesne osiedle, budynki niskie prl-owskie klocki, kamienice (często zaniedbane lub w ogóle nie zamieszkałe czyli powybijane szyby itd a na koniec jeszcze wieżowiec :P ). Michał określił Łódź jako przytłaczającą, ale dalej staramy się myśleć o niej jak najpozytywniej zwalając to wrażenie np. na szaroburą pogodę, brak zieleni/śniegu itd itp. W piątek popatrzę bliżej i wyrobię sobie swoje zdanie :)

Co do reszty miast to stwierdził że Katowice chyba były brzydsze niż Łódź ;)

Jeśli chodzi o Trójmiasto może mało obiektywnie ale bardzo lubię. Tak jak często droczymy się z Michałem (on jest z Gdańska ja z Gdyni) o wyższości jednego miasta nad drugim to szczerze powiem że najbardziej lubię Trójmiasto jako całość. W Gdyni fantastycznie się mieszka, jest cicho, spokojnie kawałek dalej w centrum Gdyni jest nowocześniej i w sezonie sporo się dzieje. W Sopocie są fajne imprezy. A w Gdańsku dobrze mi się pracuje, infrastruktura drogowa Gdańska mocno poprawiła się przez ostatnie lata.
A to czego mi brakuje najbardziej jak jadę gdzieś na południe to... powietrze. Powietrze nad morzem jest po prostu inne. Pamiętam jak byliśmy w Bieszczadach i zrobiliśmy wypad nad Solinę. Idąc między Ktośką a Michałem wzięłam głęboki wdech i stwierdziłam że wreszcie normalniejsze powietrze (wilgotne) na co Ktośka stwierdziła że właśnie chciała powiedzieć że jakieś dziwne takie ciężkie ;)
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group