Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Trochę o Trybunale
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2015-12-18, 09:12   

geralt napisał/a:
Niezależność Dudy polegała na tym, że Jarosław nie mógł w razie rozbieżności zdań zdecydować o odwołaniu Prezydenta. Nie mógł, ale teraz już może, bo za naruszenie Konstytucji można Prezydenta postawić przed Trybunałem Stanu. Potrzeba na to zgody 2/3 spośród posłów i senatorów, czyli przy oczywistej zgodzie opozycji wystarczą głosy PiS.


nie do końca się zgodzę, biorąc pod uwagę, że rząd nic nie robi w kwestii spełnienia obietnic wyborczych, następne wybory (o ile dalej będą) mogą nie być dla PiS takie łaskawe. PAD też lawinowo zyskuje przeciwników.

Swoją drogą zaczęło się "przejmowanie prokuratury" http://wiadomosci.wp.pl/k...,wiadomosc.html
 
 
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2015-12-18, 15:45   

Następne wybory mogą się odbyć nawet w przyszłym roku. Przewaga PiS to tylko kilka głosów, a tacy ludzie jak Gowin nie zgodzą się na prawie wszystko dla samej władzy. Pytanie jak w takiej sytuacji zachowają się posłowie z klubu Kukiza. Bo zdaje się, że większość fanów Kukiza nie zdawała sobie sprawy z tego, że głosując na jego komitet wprowadza do Sejmu kandydatów Ruchu Narodowego. Trochę smutne, ale to właśnie krótkowzroczność i naiwność piosenkarza może przeważyć w sprawie przyszłości Polski.
 
 
MadMill 
Bajarz
Bucek


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1881
Skąd: Wawa
Wysłany: 2015-12-21, 09:18   

geralt napisał/a:
a tacy ludzie jak Gowin nie zgodzą się na prawie wszystko dla samej władzy

Jak nie?

geralt napisał/a:
Pytanie jak w takiej sytuacji zachowają się posłowie z klubu Kukiza. Bo zdaje się, że większość fanów Kukiza nie zdawała sobie sprawy z tego, że głosując na jego komitet wprowadza do Sejmu kandydatów Ruchu Narodowego.

Nie zdawali sobie sprawy? Czyli faktycznie PiS ma rację, że wyborcy to delikatnie mówiąc ludzie w niedoborem IQ.
_________________
 
 
 
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2015-12-30, 11:39   

http://wiadomosci.wp.pl/k...,wiadomosc.html

Cytat:

• I Prezes Sądu Najwyższego zaskarżyła do TK nowelizację ustawy o Trybunale

Według prof. Małgorzaty Gersdorf, której wniosek do TK opublikował w środę SN, dokonana w grudniu przez parlament i podpisana 28 grudnia przez prezydenta tzw. naprawcza nowelizacja ustawy o Trybunale jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą trójpodziału władz oraz zasadą demokratycznego państwa prawnego "przez to, że tworząc instytucję publiczną w kształcie uniemożliwiającym jej rzetelne i sprawne działanie, naruszają zasady państwa prawnego w zakresie kontroli konstytucyjności sprawowanej przez Trybunał Konstytucyjny oraz zasadę racjonalności ustawodawcy".

"Skoro ustawodawca pozbawia Trybunał Konstytucyjny zdolności orzekania o konkretnej ustawie, a mianowicie o ustawie zmieniającej zasadniczo sposób funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, to tego rodzaju działanie nie może korzystać z ochrony w demokratycznym państwie prawnym, ponieważ jest obejściem Konstytucji" - uważa I prezes SN. Jej zdaniem w takim wypadku ustawa nowelizująca nie może korzystać z domniemania zgodności z konstytucją od momentu jej ogłoszenia, "gdyż inaczej obejście Konstytucji byłoby akceptowane w porządku prawnym".

"W tej sytuacji, skoro przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, Trybunał Konstytucyjny na podstawie art. 188 Konstytucji może ustalić własną kompetencję do orzekania w przedmiocie ustawy nowelizującej nie na podstawie przepisów tej ustawy, lecz na podstawie przepisów dotychczasowych, niezależnie od tego, że stosowanie przepisów dotychczasowych ustawa nowelizująca wyłącza. Środkiem pozwalającym zapobiec rażącemu naruszeniu art. 8 ust. 1 w związku z art. 188 Konstytucji RP jest rozpoznanie niniejszego wniosku na podstawie przepisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym według stanu sprzed zmiany przewidzianej w ustawie nowelizującej" - napisała prof. Gersdorf w uzasadnieniu skargi dodając, że "należy uznać za sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawnego dostosowanie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego do reguł przewidzianych w ustawie, której zgodności z Konstytucją RP Trybunał nie może ocenić zanim ustawa ta wejdzie w życie".

"Trybunał Konstytucyjny jest podstawą demokratycznego państwa prawnego, którego fundamentem stała się zasada nadrzędności Konstytucji. W państwie tym parlament nie ma pozycji nadrzędnej nad innymi organami, z wyjątkiem ściśle określonych wypadków, nie ma także pozycji monopolistycznej w systemie organów państwa. Taka konstrukcja została stworzona m.in. w celu uniknięcia - historycznie znanego - doświadczenia. To doświadczenie to zarówno ryzyko, jak i realne niebezpieczeństwo uproszczonego rozumienia demokracji - głównie, jeśli nie wyłącznie - do wszechwładzy większości parlamentarnej. By uniknąć tego niebezpieczeństwa, został stworzony system demokracji konstytucyjnej" - czytamy w piśmie SN do TK.
 
 
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2016-01-14, 22:52   

Xys napisał/a:
PS. Bawi mnie iz wiekszosc Polakow jest za podatkiem "bankowym" i od "hiperpmarketow" :D :D :D
Pogratulowac ekonomicznego analfebytyzmu. Cieszyc sie z tego, ze bedzie sie placic wyzsze podatki :D

Z tym bym się kłócił. Ale to chyba dyskusja na osobny temat.

Takie podatki wprowadzane z rozsądkiem mogą być korzystne i dla gospodarki i dla Kowalskiego. Problem w tym, że wyrażenie "pisowski rozsądek" albo choćby "pisowski pragmatyzm" to oksymoron.

Ja generalnie jestem za większym opodatkowaniem banków i hipermarketów. Jestem liberałem. Nie lubię Balcerowicza. Petru w sumie lubię. Wyjdę na ulicę w obronie zdrowego rozsądku i pewnych zasad, ale nigdy w obronie fikcji w postaci demokracji albo mediów publicznych.
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2016-01-15, 00:09   

Ta dyskusja moglabybyc rzeczywiscie bardzo dluga, ale geralt - nie teoretyzujmy /teoretycznie sytuacja o ktorej piszesz jest mozliwa/, mowimy o "Panstwie" Polskim wiec mamy konkretna sytuacje, konkretny sektor bakowy, konkretny sektor handlu, i to Panstwo nie dzialajace korzystnie ani dla gospodarki ani dla Kowalskiego i to od lat, a "system" lub precyzyjniej chaos podatkowy w tym kraju sluzy li i wylacznie sciagnieciu kasy aby dalo sie jakos butem dopchnac budzet.

Jestem przeciwny obydwu ww podatkom jak i innym planowanym, gdyz chodzi tylko i wylacznie o sciagniecie kasy. Moglbym to poprzec, gdybym widzial ze kasa jest potrzebna na jakis program, ktory w przyszlosci da temu krajowi :lewar" - sorry niczego takiego nie widze, acz wzrok jakby coraz slabszy i umysl juz moze nie ten.

1. Jestem przeciwny podatkowi bankowemu /a wlasciwie bankowo - ubezpieczeniowemu, ubezpieczyciele tez zaplaca/, a w szczegolnosci forowanej konstrukcji od sumy aktywow, gdyz najdalej w srednim okresie czasu /a ile wierzyc niektorym analitykom juz to sie dzieje/ banki przerzuca to na klientow. Zdaje sobie sprawe rowniez z tego MF, gdyz dziwnym trafem obligacje skarbowe RP maja byc wylaczone z podstawy opodatkowania? Ciekawe dlaczego? :-)

2. Podatek od "hipermarketow" /ktory wedlug ostatnich przeciekow zmienia sie w podatek od handlu w calosci/ mialby sens o ktorym piszesz 15-20 lat temu, gdy wielu zwracalo uwage jakszkodliwe sa wiekie sieci handlowe dle niektorych sektorow gospodarki. Teraz? Przerzuca ten podatek na odbiorcow i dostawcow.

W obydwu przypadkach musimy za to zaplacic - nie moze byc inaczej. Acz pamietam jak minister Bauc przekonywal, zaklinajac rzeczywistosc, ze podwyzka VATu z 7 na 22% nie przyczyni sie do wzroslu cen, bo przeciez goscie moga zejsc z marzy, bo przeciez ... Podziwiam, powieka mu nie drgnela ...Ja bym tak nie dal rady ...
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2016-01-15, 22:37   

http://www.bankier.pl/wia...ol-7295134.html

pasuje ... uwzieli sie po prostu ...
 
 
MadMill 
Bajarz
Bucek


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1881
Skąd: Wawa
Wysłany: 2016-01-17, 11:48   

Jeżeli osoby popierające te podatki myślą, że banki oraz sieci podzielą się swoimi zyskami - bo przecież to to główny argument, to są lekko mówiąc głupi.

Wczoraj padła propozycja dotycząca programu 500+, czyli indywidualne konta w bankach i płatności kartą w wybranych sklepach i za wybrane produkty, abstrahując od tego kto przygotuje listę sama idea jest po prostu tak absurdalna, że nie wierzę że w ogóle ktoś wpadły na taki pomysł. Zrobić dobrze bankom, operatorom i wybranym sklepom.

No chyba że zaraz będziemy mieli "narodowego" operatora kart płatniczych jak w Rosji, a konta będą w polskich SKOKach.

Z Bankami sprawa w sumie jest prosta, jak obliczą że im się o nie opłaca kredyty będziemy brali w oddziałach firm zagranicznych i to jest najlepsze co może nam się przydarzyć. Ponieważ jak zmniejszy się akcja kredytowa to możemy mieć recesję jakiej nie mieliśmy w historii. Pamiętajmy, że mało kto kupuje mieszkania, domy za gotówkę, sektor budowlany jest nakręcany przez kredyty, a sam sektor generuje znaczną część naszego PKB, mamy wpływy z podatków pośrednich i bezpośrednich, miejsca pracy, handel, wykończeniówka itd.
Czyli moim zdaniem wprowadzamy za wszelką cenę populistyczne plany i liczymy na to, że może się uda i nic się nie rypnie, a ryzyko jest realne. Z drugiej strony to może się udać i wtedy wszyscy będą szczęśliwi. Tylko moim zdaniem ryzyko jakim obciążone są takie działania są za duże i tak się po prostu nie robi.

Za to sieci to bardziej złożony problem, ponieważ wcale na konsumentów nie musi być przerzucony koszt działań rządu, można go równie dobrze przerzucić na dostawców - albo zbijając cenę ale przeciągając terminy płatności. Jedno i drugie działanie jest równie szkodliwe dla nasz wszystkich, bo może jako kupujący będziemy płacić tyle samo, to wcale nie musimy dostać tego samego jakościowo, czasowo.

A z podwyżki podatków wcale podwyżki wcale wyjść nie muszą - np. mnie się bardzo podobała propozycja .N do zrównania VATu, tylko dlaczego nie lobbowali tego w mediach i nie wyjaśnili dlaczego tych podwyżek nie będzie nie rozumiem do dzisiaj...może jak u Millera, nie wiedzieli, bo w excelu nie wychodziło.

Inna sprawa, że społeczeństwu się podobają te zmiany, bo robią na złość osobom którym wg społeczeństwa za dobrze się wiedzie, w tym wypadku bankom i marketom (a to, że za takimi bankiem/marketem stoi pani Krysia z kasy, trzeba poświęcić jednostki). PiS tymi posunięciami będzie zyskiwał poparcie, nawet jak zacznie rosnąć nam bezrobocie, pensje będą stały w miejscu. Znowu mam poczucie, że nam bardziej pasuje to, że to nie nam ma być lepiej, tylko innym gorzej.
_________________
 
 
 
necro 
Administrator
Mistrz Straszenia


Pomógł: 18 razy
Wiek: 109
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 2699
Skąd: f451
Wysłany: 2016-01-18, 08:25   

MadMill napisał/a:
Wczoraj padła propozycja dotycząca programu 500+, czyli indywidualne konta w bankach i płatności kartą w wybranych sklepach i za wybrane produkty...


Słyszałem tego gościa w radio, myślałem że to dowcip i jeszcze gada "przecież żyjemy w 21wieku da się zrobić tak by tą kartą dało się płacić tylko za produkty dla dzieci"
_________________
"- Nie wiedziałem, że wszyscy przeszliście na buddyzm i mówicie językiem ciasteczek szczęścia."

Hamilton Peter F

 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2016-01-19, 23:52   

Nawet nie przeczytałam co tam napisaliście w tych postach ( bo godzina zbyt późna i treść do rozważenia), ale zdziwiłam się bardzo. No może faktycznie od paru lat nie byłam na żadnym forum, ale i tak jestem zdziwiona, że ktokolwiek tu o tym rozmawia. Myślałam, że tylko na portalach ludzie mówią o polityce (a w zasadzie to pluja na siebie, udając rozmowę) :bezsilny:
_________________
 
 
geralt 
Gryzipiórek


Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 261
Wysłany: 2016-01-31, 21:17   

MadMill napisał/a:
Pamiętajmy, że mało kto kupuje mieszkania, domy za gotówkę, sektor budowlany jest nakręcany przez kredyty, a sam sektor generuje znaczną część naszego PKB, mamy wpływy z podatków pośrednich i bezpośrednich, miejsca pracy, handel, wykończeniówka itd.

Dlatego o wiele bardziej sensowne byłoby opodatkowanie np. zysków banków z kredytów konsumpcyjnych, które na dłuższą metę raczej szkodzą gospodarce.
 
 
Xys
Wierszokleta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 578
Skąd: Superbia
Wysłany: 2016-01-31, 23:43   

geralt, z tego bylyby jakies srobki, a Oni potrzebuja miliardy :-) . Prowizje juz wzrosly w niemal wszystkich bankach - a to Ci niespodzianka, czekamy na wzrosty oprocentowania kredytow i obnizki depozytow :-) No i ubezpieczenia, gdyz to nawet bardziej podatek ubezpieczeniowy niz bankowy :-)

podatek od "hipermarketow" jednak bedzie podatkiem od handlu.

Pan Szalamacha wali dowcipami jak z rekawa:

Cytat:
"że efektem wprowadzenia podatku ma być wzrost konkurencyjności na rynku sprzedaży detalicznej"


Cytat:
"Obawy jakoby wprowadzenie podatku miało spowodować znaczny wzrost cen wydają się więc być przesadzone"


Cytat:
Szałamacha nie obawia się, że odbije się on na klientach. „Banki straszą takimi zapowiedziami, ale jest intensywna konkurencja na rynku, więc prosty mechanizm przełożenia tego podatku w prowizje czy marże nie będzie miał miejsca. Banki i tak już muszą bardzo mocno konkurować o klienta. Na szczęście ten rynek nie jest tak mocno zmonopolizowany. Jest kilkanaście dużych graczy, którzy będą zabiegać o klientów”.


Cytat:
Za 3-4 lata Polska powinna rozwijać się w tempie 5-5,5 proc. PKB rocznie, to jest możliwe - powiedział PAP minister finansów Paweł Szałamacha.


smiech to zdrowie, prosimy o jeszcze :-)
 
 
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2016-05-10, 08:30   

Zaczyna się zabawa z Kodeksem Wyborczym

Cytat:
Oficjalnie głównym celem nowelizacji kodeksu jest uregulowanie kwestii ciszy przedwyborczej w internecie i sprawa montażu kamer w lokalach wyborczych. Wszystko wskazuje jednak na to, że przy okazji PiS zajmie się również wprowadzeniem mandatu związanego (imperatywnego) - ujawnia dziennik.
Przyjęcie tej zasady będzie oznaczać, że odejście lub wykluczenie z partii będzie oznaczać automatyczną utratę statusu parlamentarzysty.


http://wiadomosci.wp.pl/k...,wiadomosc.html
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2016-05-10, 20:00   

Przecież PiS od lat dążył do przejęcia władzy - prawie, że absolutnej. I było wiadome - przynajmniej dla ludzi, którzy pamiętają ich wcześniejsze rządy (prezydent- premier i obiecanki -cacanki). Jarosław obiecał narodowi, ze nie będzie premierem, jeśli jego brat będzie prezydentem. I prezydentem Lech został wybrany. Po raz kolejny daliśmy sie wmanipulować. Premierem został nikomu niezany nauczyciel z jakiejś wsi, a po pól roku rządów okazało się, że nie daje rady i ... Jarosław Kaczyński "musiał" przejąć rząd. :P Obawiałam się, że jeśli choć raz im się uda zdobyć większość - zrobią wszystko, co się da, by przejąc trybunał, by zmienić Konstytucję. Tak zmienić, by już nigdy im władzy nie odebrano. To są fanatycy. Dlatego od lat głosowaliśmy nie na"partię", ale przeciwko "pisowi" - czyli na tych, którzy chcą pokonać Pis w wyborach. Żałosne to niestety, ale prawdziwe. Mówię "głosowaliśmy" - chyba o moim pokoleniu, o moich rocznikach , którzy pamiętamy stan wojenny. Sama jako licealistka uciekałam po dachach przed ZOMO. Okrągly stół też pamiętamy i Walesę, to co zrobił - naprawdę pamiętamy i nie damy, żeby Krzywonos, Wałesę, czy Michnika, Kuronia i ich takich wspaniałych dla nas wtedy - opluwać. A cały net na nich jedzie, opłacone dziadostwo.
_________________
 
 
ene 
Znikopis
eee.. ne!


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 6580
Wysłany: 2016-05-11, 16:29   

tez glosowalam przeciwko pisowi, ale na ostatnie wybory nie poszlam :P szczerze mowiac nie ma nikogo sensownego
_________________
...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group