Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Marek Miller - "Papież i generał"
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2016-02-09, 17:35   Marek Miller - "Papież i generał"

Marek Miller - "Papież i generał":

Pisze Michał Chudoliński - mój kumpel od komiksów ale nie tylko:

Cytat:
Dzisiaj doświadczyłem bardzo miłego uczucia i wyjątkowego zaszczytu :)
Przez ostatni rok, dwa lata współpracowałem z Markiem Millerem i Laboratorium Reportażu. Pan Marek akurat pracował nad książką dotyczącą dość intymnego, owianego tajemnicą, niezarejestrowanego przez kamerę spotkania generała Wojciecha Jaruzelskiego z papieżem Janem Pawłem II na Zamku Królewskim w Krakowie.
Gdy usłyszałem o książce i jej eksperymentalnym zacięciu zapytałem: "A może by tak komiks niestandardowo wykorzystać w polskiej literaturze faktu?". I tak się zaczęło moje edukowanie Pana Marka w kwestiach komiksowej narracji, podsyłanie komiksów i nakłonienie go do współpracy z szalenie utalentowanym Przemkiem "Trustem" Truścińskim (Agata Rychlik), Krzysztofem Ostrowskim i Jacek Fras. Ekstraklasa polskiej sceny komiksowej
A dalej już samo się potoczyło, beze mnie. Stałem obok tego wszystkiego.
Efektem jest książka, którą trzymam obecnie w ręku, a której okładkę widzicie poniżej. Książka jest masywna, przepięknie wydana i stanowi nowum w Polsce pod wieloma względami - wprowadza świeżość do opowiadania historii reportażem oraz tworzenia hybryd wespół zespół z komiksem. Wydawnictwo Czarne nigdy nie odważyłoby się na taki eksperyment, a NCK i Pan Marek - owszem.
Ale nic dzisiaj nie przebije mojego wzruszenia, gdzie przeczytałem w podziękowaniach: "Redaktorowi Michałowi Chudolińskiemu za zainfekowanie sztuką komiksu i permanentną edukację w tym zakresie, a także za inspirowanie twórczych kontaktów z rysownikami". Usłyszeć takie słowa od żywej legendy, byłego wykładowcy Collegium Civitas, jest ogromnym zaszczytem i nobilitacją! Zresztą przekonajcie się sami: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Miller
"Papieżem i generałem" powinno zainteresować się komiksowo (Szymon Holcman, Filip Bąk, Jarek Obważanek - dlaczego tak cicho jest o tej książce?) oraz miłośnicy reportażu. No bo gdzie indziej zobaczymy Jaruzelskiego, któremu grozi Diabeł z gęba Stalina? A to nie jedyny szok zawarty w tej publikacji.
Jest przenikliwie, ostro, niepowtarzalnie. Takiej książki i takiego wykorzystania komiksu ten kraj jeszcze nie widział. Polecam lekturę obowiązkowo! Książkę można kupić tutaj: http://www.nck.pl/ksiazki/317074-papiez-i-general/


_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2016-02-29, 23:11   

Wybacz mi Jacku, ale pamiętam naszego Wojtyłę i nawet Jana Pawła, Generała też pamiętam i jakoś w tych kreskówkach Ci Ludzie, a nie postacie -wydają mi się tandetni. Brzydka to dla mnie kreska, a to co udaje ich słowa - to żenada. To naprawdę byli ludzie mądrzy i bardzo inteligentni. Bez względu, w której frakcji byli. Sprowadzanie ich wypowiedzi i wszystkiego, co się działo do takich skrótów to profanacja tych postaci.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group