Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Blog (głównie) słowiański
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2023-11-22, 05:23   Blog (głównie) słowiański

Aleksandra Dobrowolska recenzuje komiks "Słowiańskie heheszki":



Cytat:
Komiks podzielony jest tematycznie na rozdziały, także mamy tu darcie łacha z tworu znanego jako Wielka Lechia, jest nawiązanie do polskich legend bohaterskich i dynastycznych, a nawet bogów słowiańskich czy jako takiej kultury słowiańskiej. Przekrój zainteresowań jest ogromny i okraszony dużą dozą popkultury - mamy nawet mrgnięcie okiem do hołubionego Wiedźmina. Momentami poczucie humoru Autora jest ciężkie jak Perunowy topór, choć przyznać trzeba, że podejście do religii tradycyjnej odznacza się ogromną pomysłowością i chyba bawi najbardziej.

Cytat:
Lwia część komiksu to jednostronicowe grafiki satyryczne. Ciągłość zapewnia mu podjęta tematyka i podział na rozdziały. Pierwsze z nich mnie nie jakoś szczególnie nie zachwyciły - zbyt duży poziom abstrakcji humorystycznej, która wydaje się miejscami wręcz zbyt obsceniczna, ale im dalej tym lepiej.

Cytat:
Generalnie komiks mnie rozbawił, jest gwarantem przyjemnego wieczoru z odrobiną miodu w szklance.

Cytat:
Czy polecam? Oczywiście. Uśmiech w naszym pięknym kraju jest często diagnozowany jako schorzenie psychiczne i grymas ten powinien częściej pojawiać się na naszych twarzach.


:-D

"Słowiańskie heheszki"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2023-11-26, 02:16   

Aleksandra Dobrowolska recenzuje komiks "Wielka wyprawa małego Szyszaka":



Cytat:
W drugiej części serii niezmiennie zachwyca kolorystyka i kontrasty użyte w planszach - w końcu jak już wspominałam komiksy dla dorosłych Pana Święckiego są czarno-białe, więc blokowały go w tej materii. Przy produkcjach dla dzieci ma w końcu okazję pokazać swoją doskonałą operację rzeczonymi.

Cytat:
Autor zapewnił mnie, że wedle mojego pobożnego życzenia główny bohater się wywróci i głupi ryj rozwali. Oczywiście słowa dotrzymał. Acz ku mojej wielkiej rozpaczy... to nie on tym razem wiódł prym w byciu dupkiem, więc fakt nie cieszy tak jak powinien. Jak już wspomniałam, komiks to origin story naszego Szyszaka. Poznajemy jego początki i motywacje. Oczywiście nie obyło się bez wartkiej fabuły przygodowej trzymającej wręcz w napięciu. Poznajemy nie tylko okoliczności jego narodzin, ale też jeszcze więcej ciekawych mieszkańców lasu, w tym zamieszkujących go demonów słowiańskich (niestety tu obyło się bez Szacha i Matta).

Cytat:
Jak w poprzednim tomiku, na końcu znajdują się zadania i łamigłówki językowe. Tym razem są jednak - mam wrażenie - ciekawsze i bardziej kreatywne niż za pierwszym razem. Uczą między innymi kolokacji, a nawet rozpoznawania drzew leśnych.


:-D

"Wielka wyprawa małego Szyszaka"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2023-11-30, 07:18   

Aleksandra Dobrowolska recenzuje "Słowiańskie heheszki":



Cytat:
Hej kochani! Dziś recenzja komiksu, którego premiera zbiegła się ze smutnymi wieściami o śmierci Autora. Jest to więc jednocześnie Jego pierwsza wydana w całości książka i pożegnanie.

Cytat:
Publikacja to zbiór shortów komiksowych, które określiłabym jako historyczną satyre. Jest to produkcja zdecydowanie dla dorosłych, jednak wydawca nie zdecydował się na określenie przedziału wiekowego odbiorcy.
Komiks podzielony jest tematycznie na rozdziały, także mamy tu darcie łacha z tworu znanego jako Wielka Lechia, jest nawiązanie do polskich legend bohaterskich i dynastycznych, a nawet bogów słowiańskich czy jako takiej kultury słowiańskiej.

Cytat:
Momentami poczucie humoru Autora jest ciężkie jak Perunowy topór, choć przyznać trzeba, że podejście do religii tradycyjnej odznacza się ogromną pomysłowością i chyba bawi najbardziej.

Cytat:
Lwia część komiksu to jednostronicowe grafiki satyryczne. Ciągłość zapewnia mu podjęta tematyka i podział na rozdziały. Pierwsze z nich mnie nie jakoś szczególnie nie zachwyciły - zbyt duży poziom abstrakcji humorystycznej, która wydaje się miejscami wręcz zbyt obsceniczna, ale im dalej tym lepiej. Autor bawił się konwencją i trafnie punktuje, głównie przez błyskotliwe pointy.

Cytat:
Generalnie komiks mnie rozbawił, jest gwarantem przyjemnego wieczoru z odrobiną miodu w szklance.


:-D

"Słowiańskie heheszki"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2023-12-09, 03:52   

Aleksandra Dobrowolska recenzuje zatytułowany "Ballada o dwóch wilkach" siódmy tom "Wiedźmina":



Cytat:
Co do scenariusza to tu od dalej bez zmian na tym miejscu - Sztybor. Już wiemy - dobrze na tym seria wychodzi. Szatą graficzną tym razem zajął się Miki Montolló. Zarówno kreska jak i nieoczywista kolorystyka bardzo przypadły mi do gustu, choć przez jej specyfikę można stwierdzić śmiało, iż wiedźmin jest wampirem, gdyż zawsze musi być świt, noc lub zmierzch. Tak, zastosowana paleta jest wręcz gorąca. Co również sprawia, że komiks ma bardzo dużo uroku.
Po raz pierwszy w serii komiksowej jest również używana zaiste soczysta polszczyzna. Oryginalnie Wiedźmin nie stroni od wulgaryzmów i jak Dark horse wcześniej od nich raczej stronił, tak teraz wydolił chyba za wszystkie 7 tomów. Spowodowane jest to głównie wprowadzeniem drugoplanowej postaci - wspaniałego Piotera obrońcy Grimmwaldu upierdalacza łbów potworów.

Cytat:
Komiks ma również sznyt powieści detektywistycznej noir. Geralt nawet w kulminacyjnym monecie zbiera wszystkich bohaterów w jednym pokoju, aby wyjaśnić zbrodniczą zagadkę (oczywiście z potworami w tle) i przedstawić efekty swojej dedukcji. Jak zwykle sprawa nie jest trywialna, wymaga od bohatera ciężkich wyborów moralnych i trzyma w napięciu równo przez całą długość fabuły zakłócanej jedynie wyciem Jaskra. Wiem, że wydaje się, że to za dużo w tym garze, ale zapewniam, że wszystko działa.

Cytat:
Może ostatnio wpadłam w jakąś niebezpieczną euforię co do serii, ale znowu wydaje mi się, że to najlepszy jej tom. Nawet zatwardziałym fanom Sapkowskiego może się spodobać, gdyż widać szacunek do Sagi. Ode mnie dla niego leci złoty wiedźmin.


:-D

"Wiedźmin" tom siódmy "Ballada o dwóch wilkach"
Mamy już z czym porównać
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2023-12-19, 07:12   

Aleksandra Dobrowolska recenzuje komiks "Sława":



Cytat:
Od samego początku rzuca się w oczy niezła znajomość mitologii słowiańskiej, choć z tym "Perunem w ognistym rydwanie" mogłabym polemizować. Niemniej bije z komiksu porządny research. Autor wybiera dość "egzotyczne", nieoczywiste i lokalne demony osadzając je nienachalnie w fabule. Pozycja opowiada historię dzieciaka, Mirka, który z powodów swoich nabytych, nadprzyrodzonych zdolności staje się niebezpieczny dla własnej wspólnoty, więc zostaje z niej wykluczony w dość okrutny sposób.

Cytat:
"Sława" to komiks o poszukiwaniu. O poszukiwaniu siebie, domu i odpowiedzi. Jest niejednoznaczny i pozostawia nam wiele domysłów nie odpowiadając właściwie na żadne z nich. Może dowiemy się więcej w kolejnych tomach i będziemy uczestnikami tej niebezpiecznej podróży po niegościnnym świecie wczesnych Słowian zmagających się z ciężarem życia na różnych płaszczyznach. Świetnie dobrane tekstury i śliczna, dość realistyczna kreska sprawiają, że odbiór jest przyjemny, pomimo braku koloru. Znacznym plusem są również dobrze oddane realia epoki, włączając w to starannie dobrane ubiory bohaterów.


:-D

"Sława"
Pierwsza ocena
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2024-01-03, 14:04   

Aleksandra Dobrowolska recenzuje komiks "Uroczysko Szyszymory; Kacper i spółka":



Cytat:
Tym razem nie mamy okazji obcować jedynie z demonicznymi bohaterami. Najmłodsi będą mieli okazję poznać przygody - i wierzę w to, że identyfikować się - rozrabiaki Kacpra, rezolutnej Zośki i nieco fajtłapowatego Bosmana. Ba! Zaznamy nawet zgrabnych rymowanek, co się ceni w tytułach dziecięcych. Co tu dużo pisać, Kacper lub pakować się w problemy. Książka z pewnością nie nauczy nas jak zachowywać się w muzeum. W każdym razie mały łapserdak zostaje skazany Najwyższym Wyrokiem Rodziców na 2 miesiące wywózki na wieś, do dziadków. Gdzie zaczynamy przygodę właściwą. Tu oprócz paczki znajomych nie mogło obyć się bez naszych znajomych z "Wielkiej przygody małego Szyszaka", ale bez obaw, fabuła jest niepowiązana, a "Uroczysko" stanowi pełną historię. Uniwersum zostaje poszerzone. Nie musimy znać kulisów, by podjąć zabawę, co jest z pewnością bardzo wygodne.

Cytat:
Komiks to typowa przygodówka dla dzieci. Z typowymi dziecięcymi bohaterami, których znamy chociażby z "Felix, Net i Nika", czy "Harrego Pottera". To uważam za silną jego stronę (jeśli w ogóle znajdziecie słabsze), gdyż peryferie bohaterów często stają się jedynie tłem dla lubianych postaci, w które lubimy się wcielać. Czy polecam komiks? Oczywiście. Jeśli chcecie dać pociechom coś fajnego, zapoznać z komiksem, bądź kulturą (demonologią) Słowian, jestem na taaaak.


:-D

"Uroczysko Szyszymory; Kacper i spółka"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2024-01-14, 06:14   

Aleksandra Dobrowolska ocenia komiks "Leśny dziad":



Cytat:
Powiem Wam szczerze, że nie spodziewałam się tej ilości psychodeli w krótkim komiksie nawiązującym tytułem do wierzeń słowiańskich. Ale po kolei. Zdaje się, że został on narysowany przez Autora metodami tradycyjnymi. Postawiłabym na ołówek, węgiel i tusz, więc szata graficzna jest do głębi mroczna i niepokojąca. Odrobinę zafrasował mnie opis z tyłu okładki mówiący, że zagłębiam się w już zastane uniwersum. Nie wiem, czy fakt ten, czy właśnie psychodela sprawiły, że chyba nie do końca trafia do mnie jego przesłanie. Z pewnością jest to pewien rodzaj orwellowskiego si-fi, w którym Luko maluje czarną, dosłownie i w przenośni, wizję przyszłości ludzkości. Może być z pewnością odczytywany jako metafora tego, jak Niemcy zabrali nam prawdziwych bogów i pozbawili własnego dziedzictwa kulturowego, podana w nieco przeintelektualizowany sposób. Ukazuje również dążenie do posiadania własnej tożsamości i to, jak bardzo ludzie przeceniają własne życie. W każdym razie główny, jak się zdaje, bohater staje się tu środkiem do obranego przez prześladowców celu, a nie postacią samą w sobie.

Cytat:
Czy jesteśmy bardziej problematyczni po śmierci niż za życia jak tytułowy Leśny dziad?
Cytat:
Moje ostatnie spotkanie pierwszego stopnia z kostuchą może to potwierdzać. Ja wybieram jednak tę drugą. Bóg nie żyje.

Jak ocena? Nie wiem, czy może jestem na niego za głupia, a Freud będzie mi się zawsze kojarzył z... problemami do matki, ale mnie komiks nie kupił.


:mrgreen:

"Leśny dziad"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2024-02-04, 10:03   

Aleksandra Dobrowolska opiniuje komiks „Opowieści minione; nie ma sprawiedliwości":



Cytat:
Zarówno o publikacji, jak i o samym autorze, którym jest Marek Kopiec można dowiedzieć się niewiele, a szkoda. Na temat tego debiutu komiksowego wyszperałam tylko tyle, że autor planuje kontynuację. Zżera mnie ciekawość kim jest Grzegorz Kopiec, pomagający nakładać kolory, bo to chyba pierwszy rodzinny duet w tym biznesie z jakim się spotkałam. Przejdźmy do komiksu. Wygrzebując go ze sterty innych tytułów uwagę moją zwróciła przede wszystkim piękna okładka, rysowana metodą tradycyjną... kredkami. Środek utrzymany jest tą techniką, lecz już nie tak zjawiskowy. Duży format i piękny papier kredowy również dobrze działają na odbiór.

Cytat:
Komiks wydany został w 2021 roku, a narysowany w 2018.

Cytat:
Publikacja dzieli się na 4 płynne opowiadania, których autorem, a raczej narratorem jest Dziad wędrowny, symbol łączności między tym co minione i niematerialne, a światem doczesnym. Taki starosłowiański, ciekawy archetyp. "Piękna i bestie" tylko niezbyt trafnym tytułem nawiązuje do germańskiego folkloru. Jest to chyba najciekawsza z historii, o bratobójczej walce - konflikcie między kapłanem, a trzema braćmi Myszołów o kobietę. Za przewinienia złoczyńców dosięga klątwa Peruna (generalnie szeroko pojętą magią i klątwami zajmował się Weles, ale może Gromowładny nie jest tak zupełnie obojętny na losy swoich wyznawców).

Cytat:
Drugie, najkrótsze jest preludium do trzeciego, a ostatnie nawiązuje do okrucieństw ludzkości. Generalnie środkowe opowiadania wręcz nachalnie nasuwają na myśl bajki Ezopa, więc jestem ciekawa ile w nich słowiańskiej genezy. Nie czytałam jeszcze 8 tomu "Dzieł zebranych" Kolberga, ale tym bardziej jestem go ciekawa.

Cytat:
Co prawda fabuła opowiadań mogłaby być bardziej rozbudowana, ale rysunki, ich szczegółowość, detle i spora zgodność historyczna (lub estetyczna, nawiązująca do klasycznych zbiorów baśni i bylin) zaprawdę cieszy oko.


:-D


„Opowieści minione; nie ma sprawiedliwości"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group