Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
W pajęczej sieci
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-07, 17:44   

Dzisiaj również mamy prezent od Artura - "Reqiuem Króla Róż" #11 - świetnie Arturze :-D :



Cytat:
Pole bitwy uległo zmianie już w poprzednich tomach, ale polityczna wojna trwa na całego. W tym albumie wyjątkowo mamy tylko jednego trupa, jednak jest nią niezwykle istotna osoba. Tym samym jej śmierć musi nieść za sobą poważne konsekwencje.

Cytat:
W tym albumie pełno goryczy, niepewności oraz erotyki, która zaczyna emanować coraz mocniej z dorosłego, młodego ciała Ryszarda. Jest to zresztą ukazane w wielu scenach, choćby rozpoczynającej ten tom.


:-P

"Reqiuem Króla Róż" #11

Dawniejszy tekst "Tamakary":

Cytat:
Ogólnie rzecz biorąc, widać, że autorce puściły już wszystkie hamulce, bo co chwila raczy nas scenami z alkowy.

Cytat:
Miłosne trójkąty i kwadraty to jednak nie wszystko. Z drugiego planu zerka wielce podstępna intryga uknuta przez Elżbietę (słusznie podejrzewaliście, że ta lisica tak łatwo się nie podda). Wreszcie wychodzi też na jaw obojnactwo Ryszarda, którą to rewelacją rzuca bohaterowi w twarz Hastings, w nadziei, jak mniemam, posłania tego strasznego wynaturzenia na stos.

Cytat:
Tomik ma blisko 200 nieponumerowanych stron (tak, liczyłam i było to ciekawsze niż sama lektura), natomiast jakość druku nie odbiega od poprzednich tomów z tej serii, podobnie jak tłumaczenie. W dialogach ponownie przeplata się górnolotny język Szekspira i bardzo współcześnie brzmiące, "zwyczajne" wypowiedzi.


:mrgreen:

"Reqiuem Króla Róż" #11
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-10, 18:25   

Trzy kolejne materiały od kolegi - bardzo się cieszymy :-D

1. "Requiem Króla Róż" #12:



Cytat:
Mimo wielu fikcyjnych motywów, znajdujących się w tej serii, jak choćby hermafrodytyzm Ryszarda, całość oddaje w sposób wyjątkowo trafny polityczną rzeźnię tamtego okresu.

Cytat:
Aya Kanno w swej pracy genialnie ukazała natomiast destabilizacje psychiczną głównego bohatera. Jego rodzące się w nim szaleństwo w końcu zaczyna wybuchać, co pociąga za sobą ofiary. Nawet jego żona musi w końcu opowiedzieć się po którejś ze stron, mając na uwadze bezpieczeństwo swych dzieci. Mogę śmiało stwierdzić, że ten tom oscyluje wokół dzieci w różnym wieku. Tak naprawdę mamy tutaj pokazane różnorakie formy relacji pomiędzy matką a dzieckiem, głównie synem. Od szczerej miłości dyktowanej opiekuńczością, przez zaborczość podsycaną pragnieniem zemsty, na nienawiści obarczonej wstydem.


:brawo:

"Requiem Króla Róż" #12

2. "Psycho-Pass" 2 #2:



Cytat:
Każdy obywatel ma tak zwany Psycho-Pass monitorujący jego zachowanie, potrzeby oraz samopoczucie. Leki poprawiające samopoczucie są dostępne na wyciągnięcie ręki, społeczeństwo jest w pełni kontrolowane, hologramy powszechnie dostępne, a każde odstępstwo od wytyczonych w tabelkach norm, surowo karane.

Cytat:
Czy taka wizja jest czystą fikcją? W mojej opinii nie, szczególnie jeśli spojrzymy na obecny monitoring w miastach, to jak banki znają każdy nasz krok, śledzą zakupy, przelewy, podróże. W zasadzie wszystko. Nawet reklamy idealnie dostosowują się do odwiedzanych przez nas stron, a społeczeństwo nie widzi w tym nic złego.


:/

"Psycho-Pass" 2 #2

"Psycho-Pass" 2 #3:



Cytat:
Oto za pomocą zwykłej gry, zwykłego programu do zabawy w sieci, zaczyna się piekło, bo to co widzimy na ekranie i uznajemy za fikcję, ma niestety przełożenie w rzeczywistości. Brzmi bardzo niebezpiecznie i niestety realistycznie.

Cytat:
Dziś, w realnym świecie, obstawiam, że wyglądałoby to tak samo. Naszym społeczeństwem łatwo manipulować, co media głównego nurtu pokazują nagminnie. Mimo dopuszczania do głosu jednostek niewygodnych, ich apele nie mają szczególnie wielkiego zasięgu. Wystarczy, że znana firma elektroniczna wypuści nowy gadżet i ludzie zapominają o ważnych sprawach.


:-(

"Psycho-Pass" 2 #3
Artykuł z "Paradoksu" o tych częściach
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-13, 13:31   

Dziś kolejne dwa omówienia - bardzo się cieszymy :-D :

1. "Psycho-Pass" 2 #4:



Cytat:
W końcu czytelnicy poznali prawdziwy cel antagonisty tej serii, gdyż ten wyłożył wszystkie karty na stół.

Cytat:
Czwarty tom wszedł już na tak wysoki stopień złożoności całej sprawy, że faktycznie miejscami to bardziej fikcja niż nauka, choć oczywiście nadal widać w tej serii mocne odniesienia do realiów tego świata. Szczególnie społeczeństw dużych, zurbanizowanych i zaawansowanych technologicznie miast, gdzie kamery są na każdym kroku, a wyroki zapadają z automatu.




"Psycho-Pass" 2 #4

"Psycho-Pass" 2 #5:



Cytat:
Muszę przyznać, że finał całej sprawy mnie nie zaskoczył. No może jedna śmierć była nieco zaskakująca, ale tylko dlatego, że spodziewałem się jej znacznie wcześniej.

Cytat:
Zatem osądzenie systemu musiało nastąpić, szczególnie, że nasz "antagonista" jest w istocie kolektywem. To sprawiało, że oba byty musza się wzajemnie zmierzyć i podważyć pewne prawa, dotąd uznawane za autorytarne.

Tak czy inaczej sprawa dobiegła końca i spokojnie można by poprowadzić nową. Te są dostępne choćby w serii anime, która mocno odbiega od tego co poznałem w mangach.


:-D

"Psycho-Pass" 2 #5
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-13, 15:52   

A teraz trzecie! "Bękart" - czyli znowu nowość :-D :



Cytat:
Ten komiks to idealny przykład na to, że dzieło nie musi być rewolucyjne czy oryginalne, aby dobrze się je czytało. Musi być po prostu solidnie skonstruowane u podstaw. I tak mamy w tym wypadku. Wyraziste postacie, prosta historia z serią niepospolitych rabunków, szybkie tempo akcji i solidne dialogi. Do tego kilka naprawdę ciekawych zwrotów akcji oraz zaskakujący finał. Całość, w tym wypadku, zwieńczona świetnym, czarno-białym rysunkiem, który dodaje całości klimatu rodem z klasycznych filmów obyczajowych z nutą akcji w tle.


:-D

"Bękart"
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-14, 17:22   

"Bajka na końcu świata" #5: Odległe krainy" - pozdrawiamy Artura :-D :



Cytat:
W poprzednim tomie Bajka i Wiktoria się rozstały, dlatego ten tom jest ukazany tylko z punktu widzenia naszej psiny. Przynajmniej w większości.

Cytat:
Komiks jak zwykle porusza kilka istotnych kwestii, typu przyjaźń, wierność lub wykorzystywanie słabszych. To ważne, aby dzieciom wpajać odpowiednie wartości za młodu i ganić złe zachowanie. Ta seria robi to perfekcyjnie, co już wielokrotnie pokazała, a przy tym opowiada naprawdę ciekawą i złożoną historię.




"Bajka na końcu świata" #5: Odległe krainy"
Wczorajszy tekst od "Mamonia"
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-15, 15:57   

"Rycerz Janek" #1 - super Arturze :-D :



Cytat:
Ogromny album, z wielkimi, kolorowymi planszami ukazującymi absurdalny świat fantasy, w którym autorzy kpią z wszystkich i wszystkiego, co tylko nawinie im się pod nóż.

Cytat:
Przyznaję, że dawno nie miałem do czynienia z tak udaną stary klasycznego fantasy.

Cytat:
Czysty majstersztyk, przy którym nieraz wybuchałem gromkim śmiechem. Ciężko mi nawet wybrać ulubioną scenę, bo jest ich od groma i w ten sposób w zasadzie przedstawiłbym tutaj połowę komiksu.




"Rycerz Janek" #1
Pierwsza wizyta
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-15, 16:51   

I jeszcze raz dzisiaj Artur! - Hurra :-D :

"Kaczogród" #7: "Miasto złotych dachów i inne historie z lat 1957-1958":



Cytat:
Z przygód zamieszczonych w tym albumie, które w przeszłości najbardziej utrwaliły się w mej pamięci, gdyż często do nich wracałem, są "Świeżo upieczony piekarz", "Jabłoń niezgody", "Wszystko dla gościa" oraz "Zwodząc Pannę Daisy". Z tej czwórki niemal na pamięć znam ostatnie dwie opowieści, bo swego czasu strasznie je lubiłem. Dlatego miło było do nich wrócić.

Cytat:
Zatem jeśli ktoś kocha komiksy z Donaldem, Sknerusem i innym mieszkańcami Kaczogrodu, to zapewne już dawno nabył ten tom. Jeśli nie lub dopiero odkrywacie majestat tego miasta, to jest to idealna pozycja, tak jak pozostałe z tej serii. Osobiście pozostanę jednak bardziej wierny Donowi Rosie, gdyż zarówno od strony rysunku, jak i scenariusza, bardziej mi od podchodzi.


:-D

"Kaczogród" #7: "Miasto złotych dachów i inne historie z lat 1957-1958"

Wcześniejszy artykuł od Michała Lipki:

2. "Kaczki, skarby i przygody" - "Kaczogród" #7: "Miasto złotych dachów i inne historie z lat 1957-1958":



Cytat:
to nie tylko najbogatszy kaczor świata, ale też i niestrudzony poszukiwacz przygód i co ważniejsze skarbów.

Cytat:
Oczywiście, jak się pewnie domyślacie, wszystko to miedzy innym, bo tom tak samo, jak poprzednie tomy, tak i ten pełen jest zarówno długich, jak i krótkich opowieści, zróżnicowanych również pod względem tematyki i bynajmniej nie ograniczonych tylko do postaci Sknerusa McKwacza, z której najbardziej słynie Barks.

Cytat:
Lubicie Kaczki? Kochacie komiksy Disneya? Szukacie rewelacyjnych opowieści graficznych dla całej rodziny, które nigdy się nie znudzą i po latach wciąż będą dostarczać świetnej zabawy? Koniecznie poznajcie całą kolekcję.


:-D

"Kaczogród" #7: "Miasto złotych dachów i inne historie z lat 1957-1958"

 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-16, 15:15   

Dziś także mamy od Niego recenzję - a jest to ocena albumu "Zmysły":



Cytat:
Główna bohaterka opracowuje super nowoczesne urządzenie do wirtualnej rzeczywistości i w wyniku wypadku przenosi się do sfery zmysłów. Autor, doktor Matteo Farinella, piętnuje jednak ostro takie podejście. Ostrzega wyraźnie przed uzależnieniem od nadmiernych doznań, co ostatecznie może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Z drugiej strony to dzięki wypadkowi z wspomnianą aparaturą nasza bohaterka przenosi się do świata zmysłów, gdzie poznaje mechanizmy odpowiadające za dotyk, smak, węch, wzrok czy słuch. Jest to zresztą bardzo ciekawie połączone z światem rzeczywistym tej postaci, która leży nieprzytomna w laboratorium.




"Zmysły"

W załączeniu zatytułowany "W świecie zmysłów" wcześniejszy tekst Michała Lipki:

Cytat:
Nie jest to zbyt skomplikowany komiks, a wiedza która przekazuje jest prosta i dorosłych nie zaskoczy, ale dzieci z pewnością się nie zawiodą. Bo to po prostu przygodowy, rozrywkowy, pełen niezwykłości i fantazji komiks, skupiony na przekazaniu konkretnej wiedzy, ale pamiętający, że ma być to zrobione lekko i przystępnie.

Cytat:
Do tego nie brak tu historycznych faktów i spotkań z postaciami historycznymi.

Cytat:
Czarno-białe ilustracje, brak przywiązania do zbytniego realizmu, gubiąca się perspektywa, uciekające proporcje, maksymalna prostota... Ale wypada to nieźle i tyle w tym wypadku wystarczy.


:)

"Zmysły"
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-21, 06:32   

"Egmont i ich komiksy w czasie kwarantanny" - dziękujemy Arturowi :-D :



Cytat:
Patrząc jakie serie Egmont wydaje liczyłem na coś bardziej zróżnicowanego, a tymczasem odniosłem wrażenie, że ktoś dosłownie sklecił tą listę na kolanie. Owszem, były tam pozycje interesujące, ale poza Providence (i może Conanem, choć to kwestia bardzo umowna), są one daleko w tyle za faktycznymi perełkami, które nadal mają w sprzedaży. Postanowiłem więc zagrać inaczej, może będąc trochę wrednym dziadem, ale chcąc pokazać naprawdę wartościowe serie tego wydawnictwa, nie mieszając wszystkiego tak, jak w rzeczonym materiale.


:mrgreen:

"Egmont i ich komiksy w czasie kwarantanny"
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-22, 13:43   

W dniu dzisiejszym także mamy artykuł od Artura - i jest to analiza albumu "Judasz" - wspaniale kolego :-D :



Cytat:
Ten komiks nie tylko idealnie trafił w moje myślenie o tej postaci, o roli Jezusa, Lucyfera czy boskim miłosierdziu, ale też przerósł pierwotne oczekiwania.

Cytat:
Osobiście uważam ten komiks za wybitny, zarówno od strony scenariusza, jak i rysunku, bowiem oba elementy ze sobą bardzo ściśle współgrają.

Cytat:
Jednak, aby usiąść do tego komiksu i go odebrać tak, jak ja go odebrałem, należy mieć otwarte serce i umysł. Nie można patrzeć na przedstawione tutaj wydarzenia przez pryzmat kościelnych dogmatów. Nie wolno się w nich zamykać, bo wtedy faktycznie komiks może się okazać obrazoburczy.




"Judasz"
To trzecia wizyta tego tytułu.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-24, 07:52   

Artur wczoraj nadesłał takie oto omówienie - no to dziś dziękując Mu :-D publikuję: "Czas nienawiści" #1:



Cytat:
Zatem mamy byłą parę lesbijek, z których jedna się zradykalizowała i walczy z rządem wysadzając nazistów w powietrze, a druga stara się poskładać jakoś swoje życie po utracie dziecka i partnerki. Do tego pewien agent śledczy pracujący dla rządu zaczyna ją obserwować i przepytywać o byłą partnerkę, zamieniając powoli całe życie w koszmar.

Jednak prawda jest o wiele bardziej skomplikowana i dopiero na sam koniec tego albumu poznajemy drugie dno całej historii. Kto tutaj jest tak naprawdę potworem, kto ofiarą. Do tego jest pokazany szereg innych zagadnień, jak wierność małżeńska, walka o ochronienie najbliższych przed chaosem, noszenie różnych masek, aby zakryć swoją prawdziwą twarz, czy też wieczna wojna z ideałami, nieraz służącymi jako zwykły pretekst w prywatnej wendecie.


"Czas nienawiści" #1
Poprzednie dwa teksty
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-24, 16:20   

A po obiedzie kolejny tekst - o zatytułowanym "Mężczyzna, który gromadził rupiecie" pierwszym tomie "Miasta wyrzutków". Prawda, że ciekawie? :-D :



Cytat:
Jest interesujący, nieco odmienny, ciekawie narysowany i ma świetny finał. Nie należy do komiksów, które zbieram, ale i tak pozostanie w mej pamięci na długie lata.

Cytat:
Akcja toczy się dość wartko, mimo miejscami spokojnego tonu, gdy nasz bohater szlaja się po ulicach miasta szukając wskazówek. Nie brakuje tutaj też ostrej sieczki, choć ta ma miejsce raczej w końcowej części albumu. Ciekawie też rozpisano głównego antagonistę oraz postacie poboczne, które zdaje się będą mieć coś więcej do powiedzenia w drugim, finalnym, albumie.


:-D

"Miasto wyrzutków" #1: "Mężczyzna, który gromadził rupiecie"
Pierwsza wizyta tego albumu
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-25, 06:41   

Na powitanie dnia od Artura recenzja komiksu "Yakari" #7: "Yakari i obcy":



Cytat:
Komiks opisuje wielką cierpliwość chłopca w opiekowaniu się oraz leczeniu pelikana. Tak, to trudny pacjent, do tego dość uciążliwy, ale chłopiec nie zamierza się poddać.

Cytat:
Album oceniam jako bardzo udany na tle całej serii. Jest trochę nowinek, zupełnie nowa postać oraz ciekawy finał całej sprawy. Dzieciaki dostaną oprócz dobrej lektury, również przykład dlaczego warto być wytrwałym i pomagać, nawet gdy ktoś jest uciążliwy.


:brawo:

"Yakari" #7: "Yakari i obcy"
Artykuł od Michała
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-26, 01:25   

Co to nowego nam Artur nadesłał? Ciekawi? Ja też :-D :

"Myszart" #1:



Cytat:
Konstrukcja całej opowieści jest z wiadomych względów uproszczona, bazująca na pewnym stereotypie, jakoby Salieri i Mozart ze sobą ostro konkurowali. Tutaj wychodzi jedyna, że tak to ujmę, wada tego komiksu, a mianowicie brak przypisów czy opracowania historycznego, o które aż się ten album prosi.

Cytat:
To co jednak bardzo mi się spodobało, to relacja miedzy Myszartem a wilkiem Salierim, a konkretniej postawa tego pierwszego wobec cesarskiego kompozytora, gdy prawda wyszła na jaw.

Cytat:
Warto jednak po ten komiks sięgnąć, szczególnie jeśli jest się fanem muzyki instrumentalnej. Istnieje bowiem spora szansa, że zarazi on swoją wizją młode pokolenie do tego, aby sięgnęło po dzieła wiedeńskich mistrzów.




"Myszart" #1
Artykuł od Michała
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 57
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-03-26, 16:10   

A po obiedzie następne dwa artykuły - super!

1. "Palcojad" #2:



Cytat:
Mamy coraz więcej trupów, każda odpowiedź kieruje nas do nowego pytania, a te nawarstwiają się z każdą chwilą. Czytelnik, tak samo jak główne osoby prowadzące śledztwo w sprawie rzeźników z Buckaroo, są coraz bliżej rozwiązania zagadki, ale zawsze w kluczowym momencie jakiś wypadek, z pozoru wyglądający na losowy, przerywa ich dochodzenie i gubią trop.

Cytat:
Nie nastawiałem się na horror czy slasher, gdzie jakiś świr po prostu biega za bandą rozwrzeszczanych dzieciaków a policjant półgłówek ciągle gubi trop. Chciałem rasowego thrillera i go dostałem.


:mrgreen:

"Palcojad" #2

Zagubiona recenzja tomu pierwszego:



Cytat:
Mimo, że seria jest promowana jako horror, to dla mnie jest to bardziej rasowy thriller, w którym wszystko spokojnie dałoby się wyjaśnić w racjonalny sposób. Miejscami całość przypomina slasher, jednak są to tylko pojedyncze sceny, mniej więcej ukazywane tak jak sceny tortur w pierwszej części "Piły". Te dwa elementy, w połączeniu z naprawdę świetnie napisanym scenariuszem, postaciami oraz zagadkowym antagonistą w tle, sprawiły że pierwszy tom "Palcojada" po prostu wchłonąłem.

Cytat:
Ogromnym plusem, budującym atmosferę grozy, jest rysunek oraz kolorystyka. Dzięki nim czułem się miejscami naprawdę jak postać z horroru.


:-P

"Palcojad" #1

2. "Podniebny Harry" #3: "Chicago":



Cytat:
Akcja w tym albumie gna jak szalona, w zasadzie bez chwili wytchnienia. Ogólnie cała seria ma podobny styl, ale tutaj naprawdę bardzo wiele się dzieje i przede wszystkim wyjaśnia.

Cytat:
W przeciwieństwie jednak do poprzednich albumów, w tym mamy więcej fikcji niż nawiązań do prawdziwych wydarzeń z historii USA. Ma to oczywiście jak najbardziej uzasadnienie fabularne, bowiem historia idzie ku końcowi.


:-D

"Podniebny Harry" #3: "Chicago"
Wypowiedź od Andrzeja
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group