Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
W pajęczej sieci
Autor Wiadomość
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-05-27, 03:14   

Środę otwieramy razem z Arturem ciemnym świtem bowiem właśnie otrzymaliśmy od Niego omówienie pierwszego tomu "Sekretu panny Watanuki" - podziękowania :-D :



Cytat:
Żeby nie było niedomówień - nie twierdzę, że ta manga jest zła. Wręcz przeciwnie, ma ogrom zalet i... kilka poronionych, przynajmniej dla mnie, dziwactw.

Cytat:
Zacznijmy jednak od tego, co uważam za zalety tego tytułu.
Po pierwsze główna bohaterka i ironiczna sytuacja w jakiej się znajduje.

Cytat:
Do tego dziewczyna zmaga się z traumą z czasów dzieciństwa, z którą związany jest tytułowy sekret. I to jest fajne. Niby z początku wydaje się, że tym sekretem jest miejsce zamieszkania, ale do czytelnika błyskawicznie dociera, że sprawa ma drugie dno. Co więcej - jest ono ciekawie pomyślane, ale przy tym... obrzydliwe. Ja wiem. To Japonia, a oni są czasem dziwni.

Cytat:
Z drugiej strony mamy niejakiego Owaru Sangatsu, wyglądającego z początku niczym lowelas, rozwydrzony bachor i lekkoduch. Potem jednak wychodzi na wierzch jego bardziej złożona, nieprzenikniona natura i seria poronionych dziwactw, które mnie wręcz odrzucały.

Cytat:
Nie przeczę, finał odcinka jest sensowny, są tutaj momenty gdzie się śmiałem, ale chyba było więcej, które budziły mój niesmak. Choćby seks szesnastolatka z dorosłą kobietą, dla której ten pierwszy jest jej "pieseczkiem". Sorry, ale tego nie kupuję.


:?:

"Sekret panny Watanuki" #1

Zaginiony artykuł od Michała Lipki:

2. "Sekrety hotelu miłości" - "Sekret panny Watanuki" #1:



Cytat:
Wszystko to wygląda naprawdę znakomicie, gdzieś na styku typowych shoujo z elementami, które chyba każdy kojarzy głównie, jeśli nie jedynie, z shounenami.

Cytat:
Niby to szojka, niby taka nietypowa komedia romantyczna spod szyldu szkolnego życia, a jednak zarazem to shounen. Bo mocno erotyczny (choć nie liczcie tu na jakieś gołe scenki - raczej na przewracającą się bohaterkę, która upada w wyzywającej pozie, całą oblaną lubrykantami), bo pełen męskich, nieszczególnie delikatnych żartów itd., itd. A wszystko to widać także w pełnej pięknych, seksownych dziewcząt i dwuznacznych sytuacji szacie graficznej.


;)

"Sekret panny Watanuki" #1
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-05-28, 07:03   

"Detektyw Miś Zbyś na tropie" #6: "Wielki bałagan" - super Arturze :-D :



Cytat:
Podtytuł tej przygody nie jest przypadkowy. Naprawdę mamy tutaj do czynienia z ogromnym bałaganem w różnych formach. Ciekawie natomiast wykorzystano w zagadkach, które musi rozwiązać czytelnik. Widać na tym polu kreatywność twórców serii, choć ją udowodnili już nieraz. Nieskromnie przyznam, że samodzielnie rozwiązałem wszystkie łamigłówki zawarte w tym tomie, w dość krótkim czasie :)


:)

"Detektyw Miś Zbyś na tropie" #6: "Wielki bałagan"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-05-29, 14:47   

W dniu dzisiejszym od Artura zbiorcze omówienie trzech części "Berlina" - jasne, że się cieszymy :-D :



Cytat:
Ta seria komiksowa jest w moich oczach czymś w rodzaju próby odkupienia grzechów, przez człowieka, czującego się w obowiązku, aby pokazać ludziom prawdę o swoim mieście. Nie wybiela on swych dziadów, nie zrzuca winy tylko na jedną stronę, za to gani wszystkie grupy za to, że były tak krótkowzroczne. Socjalistów, kapitalistów, mieszczan, elity czy klasę robotniczą. Pokazuje w sposób wręcz namacalny, kto był prawdziwym winowajcą obu Wojen Światowych - bieda. W zasadzie nawet nie bieda sama w sobie, ale ludzie, którzy wykorzystali ją w imię własnych interesów politycznych oraz biznesowych.


...

"Berlin"

Przypomnijmy sobie artykuły o poszczególnych tomach - celowo w opiniach różnych recenzentów:

- o "Mieście kamieni" pisał na przykład Jarosław Drożdżewski
- o "Mieście dymu" opowiadał między innymi Jarosław 'beacon' Kopeć
- o "Mieście światła" wypowiadał się pośród innych Damian Drabik
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-05, 12:28   

"Ayako - mroczna historia o zbrodni i jej konsekwencjach". Minął tydzień i Artur podesłał kolejny materiał - własnie o "Ayako" - serdeczne podziękowania :-D :



Cytat:
Dzieło Osamu Tezukiego zakwalifikowałbym jako dramat psychologiczny z mocnym wątkiem historycznym oraz erotycznym. Nie bez powodu okładka zawiera rysunek młodej, nagiej kobiety. Całość jest w moim odczuciu adresowana do bardzo dojrzałego czytelnika, przy czym nie mam tutaj na myśli wieku, oraz choć trochę interesującego się historią Japonii w latach 1949-1970. Co prawda w drugim aspekcie na ratunek przychodzą liczne przypisy, zaś wątki polityczne i społeczne Tezuka napisał tak, aby nawet laik mógł się spokojnie połapać, jak wyglądała sytuacja społeczna oraz ekonomiczna w tamtych latach.

Cytat:
Jest to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej przerażających, dramatów psychologicznych, jakie przeczytałem. Chciałoby się powiedzieć, że to tylko fikcja, ale wtedy bym skłamał.


:brawo:

"Ayako"

Przypomnijmy sobie wcześniejsze omówienia - pisali:

- Jarosław Kowal
- Jarosław Drożdżewski
- Piotr Kowal
- "Grisznak"
- Michał Lipka
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-06, 01:13   

"Dziki ląd - gdy wampir staje się zwierzyną" na powitanie soboty od Artura - jesteśmy bardzo zadowoleni :-D :



Cytat:
Zacznijmy od trzech, moim zdaniem, najmocniejszych stron "Dzikiego lądu". Po pierwsze prowadzenie narracji.

Cytat:
Drugą zaletą jest umiejętne połączenie klasycznego scenariusza z mitycznymi bestiami, tutaj wampirami i demonami z mitologii hinduistycznej, z tłem wydarzeń geopolitycznych, jakie naprawdę rozgrywały się w tamtych czasach.

Cytat:
Ostatnią zaletą jest rysunek. U mnie trafił on idealnie w gust i strasznie, ale to strasznie żałuję, że nie jest on dużego formatu. Jest tam ogrom szczegółów, świetnie narysowane plenery, umiejętna zabawa światłem oraz cieniem i... to wszystko w klasycznym formacie.

Cytat:
Czy mimo tych zalet, "Dziki ląd" wylądował w moich zbiorach? Ano nie. Mimo wszystko okazał się dla mnie jednorazową przygodą. Świetną, pełną emocji i cudownie narysowaną, ale kompletnie nie czuję potrzeby, aby do tej pozycji wracać.


;)

"Dziki Ląd"
Trzeci raz spotykamy się z tą historią.
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-07, 12:41   

Artur zrobił zestawienie polskich wydawnictw komiksowych oraz mangowych i właśnie nam je nadesłał - gratulujemy pomysłu :-D :



Cytat:
Post ten jest poświęcony wszystkim wydawnictwom, które w Polsce zajmują się wydawaniem komiksów oraz mang samodzielnie lub jako uzupełnienie swojej oferty. Cały spis jest ułożony alfabetycznie, zaś na jego końcu znajduje się dział już nie istniejących wydawnictw. Jeśli ktoś zauważył brak konkretnego wydawnictwa w poniższym spisie, to proszę wysłać mi informacje o nim (najlepiej, jak najpełniejsze) na email spider.vermin@gmail.com. Będę się starał post uzupełniać w miarę na bieżąco.


:brawo:

"Katalog polskich wydawnictw komiksowych i mangowych"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-13, 11:24   

Dzisiaj od Artura tekst o "Star Wars Komiks" 2/2020: "Poe Dameron: Iskra i płomień" - w sam raz na upał :mrgreen: - dziękujemy :-D :



Cytat:
"Iskra i płomień" to typowy przykład komiksu mającego tłumaczyć wszelkie braki i dziury logiczne w Epizodach VII i VIII, ale robi to strasznie miałko.

Cytat:
Cała historia zmierza tylko ku jednemu. Aby za wszelką cenę udowodnić czytelnikowi, że świat Star Wars pod skrzydłami Disneya, jest tak samo ciekawy i interesujący co pod skrzydłami Lucasa. Niestety nie jest. Daleko mu do charyzmatycznych postaci pokroju Imperatora/senatora Palpatine, hrabiego Dooku albo mistrza Yody. Jedynie w tych komiksach, gdzie występują postacie z poprzednich dwóch trylogii, da się poczuć klimat prawdziwych Gwiezdnych Wojen.


:P

"Star Wars Komiks" 2/2020: "Poe Dameron: Iskra i płomień"
Dotychczasowe trzy wypowiedzi
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-15, 13:30   

"Papieże w historii - czyli pro-kościelna laurka dla dzieci" - dzisiaj od Artura omówienie dwóch tomów tego cyklu a mianowicie "Jan Paweł II - Nie lękajcie się" - "Leon I Wielki - Pogromca Attyli" - dziękujemy :-D :



Cytat:
Zacznijmy od tego, że oba komiksy są świetnie narysowane oraz posiadają bardzo bogaty leksykon i materiały dodatkowe w formie zwięzłych opracowań historycznych. Z punktu widzenia starszego dziecka lub osoby w wielu nastoletnim, chcącej dowiedzieć się czegoś więcej o Kościele Katolickim, ma to znaczenie. Niestety tutaj pojawia się mój pierwszy zarzut - jest to strasznie okrojone. Bardziej przypomina to zajawkę, luźno rozrzucone ciekawostki dotykające omawianych w komiksach biskupów kościoła rzymsko-katolickiego i kwestii z nimi związanych, niż faktyczny wstęp do historii.

Cytat:
I teraz przechodzę do drugiego zarzutu, czyli scenariusza. Nie jest on zły, ale napisany, ponownie, przeraźliwie na skróty. W przypadku Jana Pawła II mamy do czynienia z wydarzeniem gdy został postrzelony. Zaś komiks o Leonie I Wielkim skupia się na negocjacjach tego biskupa z najeźdźcami atakującymi Zachodnie Imperium Rzymskie (lub raczej jego resztki). W obu wypadkach początek jest poprowadzony świetnie, ale im dalej czytałem komiks tym bardziej operowano ogólnikami, "szlachetnymi" zagrywkami, przez co finalnie dostawałem coś bardziej przypominającego laurkę dla konkretnego papieża.

...

"Papieże w historii - czyli pro-kościelna laurka dla dzieci"
Obydwie te historie gościły już na forum:
Jan Paweł II
Leon I Wielki
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-09-30, 16:18, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-16, 10:34   

W dniu dzisiejszym od kolegi wypowiedź o zatytułowanej "Deadpool w kosmosie" dziewiątej odsłonie "Deadpoola" - bardzo się cieszymy :-D :



Cytat:
Przyznaję, że podczas lektury tego tomu uśmiałem się wyjątkowo mocno. Deadpool wrócił w pełnej formie i wkurza wszystkich jednakowo, nie stroniąc przy tym od znacznej przemocy. Serio, tyle trupa w jednej przygodzie to już dawno nie było. Do tego starcie jest przesiąknięte czarnym humorem z wyższej półki, co bardzo mi się podobało.


:-D

"Deadpool" #9: "Deadpool w kosmosie"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-17, 11:15   

Artur własnie podrzucił taki oto materiał: "Młode kaczki, czyli opowieści komiksowe w uniwersum Duck Tales" - bardzo się cieszymy :-D :



Cytat:
Książki są promowane jako opowieść komiksowa i to chyba najtrafniejsze określenie tego, co wpadło w moje ręce. Nie jest to bowiem ani klasyczna książka ani komiks, tylko coś pośredniego, gdzie tekst literacki płynnie łączy się z wybranymi scenami przedstawionymi za pomocą rysunku. czasem też niektóre dialogi są w tak zwanych "dymkach", umiejętnie łącząc się z dialogami pisanymi w sposób literacki.

Cytat:
Każda z książek reprezentuje inny gatunek. Mamy zatem komedię omyłek z Donaldem, młodzieżowy horror z jego siostrzeńcami oraz klasyczny kryminał z udziałem Daisy oraz Minnie. Jeśli miałbym wybrać to co przypadło mi najbardziej do gustu, to w moich oczach wygrywa Donald.




"Młode kaczki, czyli opowieści komiksowe w uniwersum Duck Tales"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-18, 12:44   

"Śledztwa Enoli Holmes" #2: "Sprawa lady Alistair" od razu po raz drugi w dniu dzisiejszym - tym razem od Artura - brawo On :-D :



Cytat:
Pierwszy element, który straszliwie przykuł moją uwagę, to bardzo umiejętne oraz rzetelne oddanie relacji kobiet w Europie z przełomu XIX i XX stulecia. Mowa tutaj nie tylko o pannach, wdowach czy kobietach zamężnych z sfer wyższych, ale także z innych warstw społecznych.

Cytat:
Drugim elementem jest sama postać Enoli Holmes i tego ile ma wspólnych cech z swym starszym bratem Sherlockiem. Jest tak samo inteligentna, sprytna oraz potrafi "zmieniać postać" dzięki przebraniom. Jedyne czym ustępuje bratu, to nabyta wiedza, ale z drugiej strony posiada inny ogromny atut - kobiecość. To otwiera jej pewne drzwi, które dla Sherlocka zawsze będą zamknięte.


:-D

"Śledztwa Enoli Holmes" #2: "Sprawa lady Alistair"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-20, 13:29   

Artur dopiero co podesłał swój tekst o tytule "Nim wstanie dzień" - pozdrawiamy kolegę :-D :



Cytat:
Każda z historii przedstawia obłęd oraz bezsensowną przemoc, pragnienie zemsty i to, jak nienawiść potrafi pozbawić ludzi empatii, rozumu czy miłosierdzia. Nie mamy tutaj do czynienia tylko z prostym obrazkiem "zły Niemiec" kontra "dobry Polak". Jest coś znacznie więcej. Jest bardzo bolesne pokazanie, jak człowiek staje się bezrozumną bestią, a przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele.

Cytat:
Takie komiksy, jak ten tutaj prezentowany, są przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń. Problem w tym, że czyta je garstka, a ci, którzy tworzą konflikty, którzy szczują na siebie społeczeństwa, mają posłuch.


...

"Nim wstanie dzień"
O tej historii czytamy po raz trzeci.
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-21, 19:41   

W dniu dzisiejszym od Artura materiał o tytule dla młodszych odbiorców - ale czy tylko dla nich? Uśmiechamy się do Artura :-D :

"Awantura w wiosce Smerfów":



Cytat:
Jest to wręcz idealny przykład do tego, jak błahostka potrafi obudzić w nas najgorsze instynkty. Nikt nie słucha głosu rozsądku, nie próbuje znaleźć konsensusu czy poznać podłoża zagadnienia. Nie. Jest tylko moja racja i koniec. Czy nie brzmi to znajomo?
Wydaje mi się, że aż za bardzo, szczególnie w obecnej dobie gdzie ludzie zdaje się zatracili rozsądek i rzucają oskarżeniami we wszystkie strony.




"Awantura w wiosce Smerfów"
Recenzja od Michała
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-22, 12:32   

"Kraina Lodu" #3: "Ukryta moc" - cieszymy się Arturze :-D :



Cytat:
Nie mamy tutaj do czynienia z koszmarkiem, ale powiedzmy sobie uczciwie. To bardzo prosta historyjka o przyjaźni, skierowana do dziewczynek i jadąca aż za mocno na utartych schematach. Nie byłoby w tym nic złego, tylko że samo uniwersum aż się prosi o bardziej rozbudowaną oraz nieco dojrzalszą opowieść.


:mrgreen:

"Kraina Lodu" #3: "Ukryta moc"

Od razu wypowiedź Eweliny Sikorskiej:

Cytat:
"Kraina lodu. Ukryta" moc przepełniona jest ważnymi prawdami o życiu i porusza w dość wyważony sposób problem braku tolerancji dla indywidualności i inności i przemoc ze strony rówieśników, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, co robią i jaki wpływ może mieć to na osobę, która jest ofiarą.

Cytat:
Z dotychczas wydanych opowiadań z komiksowej "Krainy lodu" ta ma najmocniejszy i chyba najlepszy morał.


:)

"Kraina Lodu" #3: "Ukryta moc"
A tutaj trzy dotychczasowe.
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
jacek 
Znikopis


Pomógł: 7 razy
Wiek: 58
Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 17304
Wysłany: 2020-06-24, 13:21   

Artur przed momentem nadesłał - dziękujemy z uśmiechem :-D - taki oto krótki tekst o tytule "Minecraft: Opowieści ze Świata Podstawowego":



Cytat:
Musze przyznać, ze całość pozytywnie mnie zaskoczyła, bo spodziewałem się tandetnych historyjek, a dostałem całkiem ciekawy zbiór opowiadań.

Cytat:
Zaskoczył mnie poziom scenariusza w każdej z historii. Np. napiętnowanie grieferingu (celowego niszczenia przez gracza pracy innego gracza), pokazanie, że społeczność gry nie jest toksyczna i potrafi pomagać innym tak samo w grze, jak i realnym życiu i tak dalej.

Cytat:
Od strony graficznej całość też jest naprawdę dobra, więc komiks wypada znacznie lepiej niż się spodziewałem.


:)

"Minecraft: Opowieści ze Świata Podstawowego"

I od razu wypowiedź Julity Pasikowskiej-Klicy:

Cytat:
"Minecraft. Opowieści ze Świata Podstawowego" to zbiór krótkich opowieści komiksowych. Dokładnie 6 historii stworzonych przez różnych twórców i w różnym stylu. Ich cechami wspólnymi jest jedynie miejsce akcji - podstawowy świat gry oraz ważny przekaz, który za sobą niosą.

Cytat:
Twórcy książki postanowili wykorzystać Minecraft’a do opowiedzenia ważnych historii. Taki zabieg udowodnił przy okazji jak uniwersalna jest to gra i jak dużo ma do zaoferowania.

Cytat:
Znajdziemy tutaj prawdziwe perełki, ale też takie fabuły, które nie do końca wiadomo do kogo są kierowane.


;)

"Minecraft: Opowieści ze Świata Podstawowego"
_________________
"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group