Warning: include(./cache/board_config.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/forum451/public_html/forum/common.php on line 259

Warning: include(./cache/board_config.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/forum451/public_html/forum/common.php on line 259

Warning: include() [function.include]: Failed opening './cache/board_config.php' for inclusion (include_path='.') in /home/forum451/public_html/forum/common.php on line 259
Forum - f451.pl - View topic - Cixin Liu Problem trzech ciał
Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
Forum index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Cixin Liu Problem trzech cial
Author Message
Tanatos
Dalekopis


Posted:    Cixin Liu Problem trzech ciał [ !!! ]

[img]https://solaris7.pl/wp-content/uploads/2017/09/problem.jpg[/img]

„Problem trzech ciał” stał się bestsellerem w Chinach i zyskał ogromny rozgłos w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku książka otrzymała nagrodę Hugo dla najlepszej powieści.

Książka Cixin Liu należy bardziej do podgatunku twardej fantastyki naukowej kładącej nacisk na naukę i technologię niż widowiskowe bitwy kosmiczne. Każda technologia w niej opisana to w zasadzie twórcze rozwiniecie aktualnie istniejącej techniki bazujące na naszym aktualnym stanie wiedzy (łącznie z teorią strun).

Sama fabuła powieści łączy zaś w sobie cechy thrilera z psychologiczną opowieścią o pierwszym kontakcie z cywilizacją pozaziemską.

[b]Fabuła[/b]

Akcja powieści składa się z 3 wzajemnie przeplatających się wątków poruszających rożne aspekty pierwszego kontaktu.

Wątek pierwszy to retrospekcje wspomnień jednej z bohaterek z czasów rewolucji kulturalnej w Chinach. Opowiada on najpierw o okrucieństwie wczesnego okresu maoizmu. Następnie zas po przeniesieniu akcji do tajnej bazy Czerwony Brzeg o próbach nawiązania pierwszego kontaktu z cywilizacja pozaziemska i problemami technicznymi związanymi z ta kwestia. W tle mamy teoretyczne rozważania o tym jak taki kontakt może zmienić zycie ludzi na ziemi.

Drugi watek dziejący sie współcześnie to wręcz kryminał, opowiada o komisji poszukującej przyczyn samobójstw wielu wybitnych naukowców. Główny bohater naukowiec zmaga się tu dodatkowo z filozoficznym pytaniem o to czy istnieją granice nauki.

Ostatni watek to wirtualna gra Trzy ciała, opowiadająca o losach fikcyjnej cywilizacji Trisolarian. Rasa ta zagrożona jest wymarciem z uwagi na to, iz ich planeta znajduje sie w układzie 3 gwiazd. Przez wieki nikt z nich nie potrafi rozwiązać matematycznego problemu przewidzenia zmian ruchu 3 ciał, co pozwoliłoby przewidywać zmiany klimatu na powierzchni. Razem z graczami tej gry śledzimy kolejne próby rozwiązania tej matematycznej zagadki.

Wraz z rozwojem stopniowo fabuły wychodzi na jaw, iż wydarzenia, które miały miejsce w Czerwonym Brzegu, są ściśle związane z pracami komisji zaś gra Trzy ciała niekoniecznie bazuje na fikcji.

[b]Ludzkość podzielona[/b]

Ważnym aspektem dobrze pokazywanym przez Liu są podziały wiecznie nękające ludzkość. Już w retrospekcjach z czasów rewolucji kulturalnej mamy sugestywne pokazanie sytuacji gdy siostra staje przeciwko siostrze, zaś żona zdradza męża. Również w obliczu obcych ludzkość nie potrafi się zjednoczyć. Paradoksalnie nawet w ultra tajnej organizacji na Rzecz Ziemskiego Trisolaris dochodzi do rozłamu z powodu różnicy poglądu liderów na kwestie postępowania wobec przybyszy z kosmosu.
Ludzie jako robaki

Największą zaletą tej książki jest to, iż zmusza ona do myślenia. Twórca zdaje się stawiać pewne rzadziej spotykane pytania zwiazane z konsekwencja odnalezienia cywilizacji pozaziemskiej, oraz wytyka dziwną sprzeczność w postępowaniu ludzi. Na ziemi człowiek, może wyruszyć na inny kontynent i zdziesiątkować jego mieszkańców. Mimo to patrząc w gwiazdy wierzy, iż jeśli istnieje inteligencja pozaziemska to stworzone przez nią cywilizacje muszą przestrzegać pewnych uniwersalnych, szlachetnych zasad moralnych. Autor stawia tutaj ważne pytanie co nam właściwie daje prawo wierzyć, iż lepiej rozwinięci obcy nie potraktują nas lepiej niż my siebie traktujemy? A może ludzie to dla nich tylko uciążliwie, zbędne insekty?


Czekam na więcej

Książka Problem Trzech Ciał przypomniała mi jedno, czasem dla dobrej wciągającej fabuły wcale nie potrzeba wybuchających wokół okrętów kosmicznych, ani strzelanin równie dobrze wystarcza odrobina tajemnicy. Najsilniejszą bronią zaś wcale nie musi być laser mogący niszczeć planety - wystarczą dwa protony umieszczone w odpowiednim miejscu. Brak przemocy nie oznacza też, iż książka jest przegadana wprost przeciwnie 3 wzajemnie przecinające się wątki fabularne sprawiają iż czytelnik nie może narzekać na nudę. Książka ma swoje lepsze i gorsze momenty, bo nie zawsze wszystko jest logiczne i uzasadnione jednak nie są to wielkie problemy. Jedno jest pewne zamierzam sięgnąć pod kolejny tom, by przekonać się jak i czy insekt może wygrać międzygwiezdną wojnę.
 
 
Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group