Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
McDevitt Jack cykl Alex Benedict
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 889
Wysłany: 2016-10-12, 14:44   McDevitt Jack cykl Alex Benedict

Nie jest to typowa space opera, bo cała trylogia utrzymana w klimacie SF detektywistycznym. Jednak przewijają się przez tą trylogię problemy, które mogą dotknąć ludzkość jako gatunek w przyszłości – kontakt z obcą inteligentną rasą, jednoczenie się ludzkości wobec zagrożeń z zewnątrz, przeludnienie planety (to można odczuć nawet już teraz), długowieczność i jej konsekwencje. Każdy tom tworzy odrębną całość a serię spina tylko uniwersum i postać głównego bohatera.



Tom 1 Smykałka do wojny

Wraz ze spadkiem po zaginionym wuju Alex Benedict, handlarz antykami, dziedziczy tajemnicę: Alex ma kontynuować jego prace archeologiczne; poszukując wskazówek natrafia jednak na intrygującą informację związaną z międzygwiezdnym bohaterem, Christopherem Simem, przywódcą i wojownikiem, którego poświęcenie sprawiło, że ludzkość ocalała podczas wojny z telepatyczną rasą niemych obcych – Aszijurów. Jeśli znaleziona informacja jest prawdziwa, cała historia Christophera Sima musiała wyglądać zupełnie inaczej. Alex rozpoczyna prywatne śledztwo – poszlaki wskazują, że nieco światła na zagadkę może rzucić historia ostatniego lotu międzygwiezdnego statku badawczego „Tenandrome” – co takiego odkryła załoga, że zniszczyła wszystkie zapisy i poprzysięgła milczenie? Obsesja Alexa na punkcie Sima, Ruchu Oporu i wojny z Aszijurami poprowadzi go w daleką podróż do nieznanych rejonów kosmosu i zaowocuje odkryciami o ogromnym znaczeniu dla całej ludzkości.

Wrażenia

Motywem przewodnim jest tajemnica, główny bohater usiłuje dowiedzieć się, co takiego odkrył jego zmarły wuj i dlaczego za wiedzę na ten temat niektórzy są gotowi zabić.

Akcja dzieje się jakby w dwóch płaszczyznach pierwszą są poszukiwania informacji przez głównego bohatera, jego próby dotarcia do prawdy, składanie śladów z urywków historii, poszukiwanie ludzi mogących coś wiedzieć. I tutaj muszę przyznać iż ten element jest odrobinę nużący gdyż niestety nie mamy tu do czynienia z akcją na miarę Indiany Jonsa. Mamy opisy spotkań Benedicta z różnymi ludźmi, jego próby znalezienia wskazówek ale mało w tym akcji.

Tym co mnie wciągnęło do książki jest druga jej płaszczyzna odkrywanie historii Christophera Sima, w powszechnym mniemaniu bohatera, rewolucjonisty, buntownika tak krystalicznego że ciężko nawet myśleć o krytykowaniu go, człowieka którego pomniki muzea, place, budynki są w całej Konfederacji (związek planet ludzkości), zdradzonego przez 7 wyklętych.

A jednak wraz z postępem śledztwa odkrywamy różne fakty sprzed ponad 200 lat, fakty których ujawnienie może zmienić cały obraz świata i obraz człowieka będącego bohaterem dla całej ludzkości. Szkoda tylko iż nie rozwinięto historii Ludika Talino człowieka którego nazwisko stało się synonimem zdrady, motyw w którym udałoby się oczyścić go z zarzutów byłby interesujący. Interesująca jest też postać Leishy Tarien najpierw gorliwej pacyfistki która z biegiem czasu stała wybitnym żołnierzem.

W tle mamy dodatkowo konflikt zbrojny z obcą rasą oraz rozważania starożytnych greków nad naturą wojny i dyplomacji (nawiązania do bitwy pod Termopilami) oraz ludzi i ich wybory w świecie ogarniętym zamętem. Mieszane uczucia mam względem tej książki, ponieważ przez 2/3 książka jest po prostu nudna, akcja wolno się toczy, tematyka też rozwlekła i nie do końca jasna, dopiero pod koniec akcja przyspiesza i robi się ciekawa.

Tom 2 Polaris


Agencja Badań Planetarnych i Astronomicznych wystawia na sprzedaż pamiątki po pasażerach statku „Polaris”; podczas jego misji, której celem była obserwacja zderzenia białego karła z gwiazdą Delta Karpis, wszyscy pasażerowie i kapitan zaginęli w tajemniczych okolicznościach. Alex dochodzi do wniosku, że w zainteresowaniu przedmiotami osobistymi zaginionych jest coś dziwnego: podczas wystawy poświęconej „Polaris” dochodzi do zamachu bombowego, nowych właścicieli cennych przedmiotów odwiedzają osoby przedstawiające się fałszywymi nazwiskami i pod różnymi pretekstami usiłują obejrzeć artefakty, ktoś włamuje się do domu Alexa, a kiedy ktoś próbuje zabić Alexa i Chase, staje się jasne, że mimo upływu lat tajemnica związana z misją „Polaris” jest nadal żywa i komuś zależy na tym, by nigdy nie została odkryta.

W drugim tomie mamy pewną zmianę związaną z większą ilością akcji w książce a mniejszą śledztwa. Z kwestii etycznych mamy rozważania nad długowiecznością i na tym jak zmieniłaby ona życie ludzkości. Dobrze zrealizowano też motyw nieporozumienia przy ierwszym kontakcie dwóch odmiennych cywilizacji.

Tom 3 Poszukiwacz


Na rynku antyków pojawia się tajemniczy kubek, który prawdopodobnie pochodzi ze statku międzygwiezdnego sprzed dziewięciu tysięcy lat. Tropy prowadzą do Margaret i Adama Wescottów, którzy zginęli w lawinie, zanim zdążyli poinformować o pewnym obiecującym odkryciu, mogącym wiązać się z Margolianami, niezadowolonymi z ziemskiego systemu politycznego kolonistami, którzy kiedyś opuścili Ziemię i ślad po nich zaginął. Nikt nie wie, czy dotarli do miejsca przeznaczenia i założyli kolonię.

Najbardziej pełna akcja książka z serii. Wciągająca tajemnica i bardzo ciekawa hipoteza związaną z niebezpieczeństwami przy zakładaniu nowych koloni w kosmosie. Interesujący jest motyw planety wyrwanej z orbity przez wędrowne słońce i problemów cywilizacji rozwijającej się w takich warunkach.

Podsumowanie

Akcja całej trylogii co prawda rozgrywa się w przyszłości, lecz pomijając podróże międzygwiezdne, rasy obcych, SI czy nowoczesną technologię mielibyśmy do czynienia z typowymi kryminałami. Nie jest to military space opera, nie mamy tutaj w zasadzie bitew kosmicznych (bardziej wzmianki historyczne), akcji jest mało, większość wątków to typowo detektywistyczna żmudna robota polegająca na szukaniu tropów i przesłuchiwaniu świadków. Jednak w każdym z tomów historia potrafi wciągnąć nie tylko fabularnie, ale też na innym poziomie, gdyż porusza i analizuje problemy typowe dla space opery jak pierwszy kontakt z obcą cywilizacją (Smykałka do Wojny oraz Polaris), konsekwencje długowieczności (Polaris), czy trudności w założeniu i przetrwaniu nowej kolonii w kosmosie w niesprzyjających warunkach (Poszukiwacz).

Pierwotnie opublikowano http://solaris7.pl/2016/1...-mcdevitt-jack/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group