Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Mikroinstalacja fotowoltaiczna - czy to się opłaca?
Autor Wiadomość
Tanatos 
Dalekopis

Wysłany: 2019-11-21, 11:43   Mikroinstalacja fotowoltaiczna - czy to się opłaca?

Wzrastające ceny prądu są dla niektórych z nas impulsem by zmniejszyć swoje rachunki. Ja postanowiłem zainwestować w mikroinstalacje fotowoltaiczną.

W internecie znajdziemy sporo mitów (produkcja, koszty serwisu, degradacja paneli itp.) o opłacalności tego typu rozwiązania stąd postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami.

CZEŚĆ I – koszty i montaż instalacji

Koszty
Cena instalacji - 18 780,12 zł BRUTTO
Dotacja Mój Prąd – 5 000 zł
Ulga termomodernizacyjna - 2480,42 zł.
Koszt końcowy - 11 299,70 zł

Uwagi:
Na instalacji mogłem zaoszczędzić ok. 3 tyś zł. gdybym wziął panele o niższej mocy (280W) oraz instalacje jednofazową. Niestety z przyczyn technicznych (ograniczona powierzchnia dachu, brak pełnej dokumentacji elektrycznej budynku) musiałem wybrać wariant droższy.

Dane instalacji
1. Moc mikroinstalacji 3,2 kWh
2. Typ paneli Longi Solar 320W
3. Sposób przyłączenia – 3 fazowy
4. Szacowana produkcja prądu 3200 kWh

Etap I montaż

Kwestie formalne

Montaż instalacji nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia w PINB. Jedynie formalności to zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do operatora sieci elektroenergetycznej (PGE, Tauron, Energa itp.). Operator sieci ma obowiązek przyłączyć mikroinstalacje w terminie 30 dni od zgłoszenia.

Montaż instalacji

Sam montaż zajmuje około 8 godzin i jest mało inwazyjny jeśli chodzi o wnętrze mieszkania (2 skrzynki jedna z inwerterem druga z włącznikiem) jedynym problemem są kable od paneli do inwentera, ale je można puścić np. przez przewód kominowy.

Uwaga – działanie instalacji wymaga wymiany licznika prądu na dwukierunkowy do tego czasu instalacja musi być wyłączona (zwykły licznik traktuje produkcje mikroinstalacji jako zużycie).

Cześć II (produkcja i szacunkowe oszczędności) w momencie gdy zostanę podłączony (początek grudnia 2019 r.).
Ostatnio zmieniony przez Tanatos 2019-12-11, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  

salat 
Dziejopis

Wysłany: 2019-11-22, 19:30   

Ile masz gwarancji? Czy w związku z zanieczyszczeniem paneli nie spada moc? Czy firma montująca zapewnia okresowe czyszczenie (coś jak kominiarz :D )?

Tanatos 
Dalekopis

Wysłany: 2019-11-23, 22:48   

salat napisał/a:
Ile masz gwarancji? Czy w związku z zanieczyszczeniem paneli nie spada moc? Czy firma montująca zapewnia okresowe czyszczenie (coś jak kominiarz :D )?

I Gwarancja
1) Gwarancja na montaż - 3 lata
2) Gwarancja na system montażowy - 10 lat
3) Gwarancja na panele 1o lat
4) Gwarancja na wydajność paneli 25 lat

Więcej na temat wydajności paneli
https://www.gramwzielone....la-po-35-latach
II - Wpływ zanieczyszczeń paneli na moc.
Utrata wydajności zależy od stopnia zabrudzenia paneli a te zależą od środowiska, w którym działa elektrownia (kąt nachylenia dachu, intensywność opadów, zakurzenie powietrza, ilość ptaków w okolicy). Moim zdaniem przede wszystkim należy obserwować produkcje instalacji i w razie potrzeby reagować.
Są 2 stanowiska
1 - Brak potrzeby mycia paneli
Przy nachyleniu paneli 25 stopni i wyższym funkcja samooczyszczenia sprawdza się dobrze i nie ma potrzeby myć paneli.
2- Konieczność okresowego mycia paneli
Po kilku latach bez mycia straty mogą wynosić ok. 10% wydajności paneli.
Więcej na ten temat
https://www.gramwzielone....e-instalacji-pv

III – Okresowe czyszczenie.
Moja firma montująca nie zapewnia serwisu ani czyszczenia. Z tego co się orientowałem coroczny przegląd paneli kamerą termowizyjną + czyszczenie kosztuje ok. 200 zł.

ene 
Znikopis
eee.. ne!

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2019-11-24, 11:03   

kiedy średnio zwraca się koszt montażu?

Tanatos 
Dalekopis

Wysłany: 2019-11-25, 10:54   

ene napisał/a:
W praktyce jeszcze nie wiem, ale zamierzam to sprawdzić (i opisać w tym wątku).

W teorii (po uwzględnieniu dotacji i ulgi) inwestycja zwróci się w około 5-6 lat (przy założeniu braku podwyżek cen prądu).

Teoria wygląda tak

Jestem jednak pesymistą/realistą i zakładam, że nie unikniemy wzrostu cen energii elektrycznej. NBP zakłada wzrost o ok 8% i w 2020 i tyle samo w 2021 r.

Tutaj szerzej na ten temat
:

Wzrost cen energii wynika z wielu czynników m.in. z:
1. ciągle wysokie ceny węgla kamiennego w Polsce (i rosnące koszty)

2. rosnące ceny uprawnień do emisji CO2
3. konieczność modernizacji części bloków energetycznych dostosowujących je do restrykcyjnych norm emisji BAT
4. konieczność budowy nowych mocy wytwórczych w związku z rosnącym zapotrzebowaniem w energię, przy niezwykle kosztotwórczej obecnej polityce inwestycyjnej w energetyce

Jeśli rząd ich nie zamrozi na 2020 r., różnica w rachunkach może wynieść od stycznia ok. 10-20 proc. Jeśli zamrozi, niższymi rachunkami będziemy cieszyć się przez chwilę. Potem możemy przeżyć szok.

Dodatkowo ceny prądu od 2020 i tak pójdą o 10 zł miesięcznie z uwagi na wprowadzenie opłaty mocowej tj. dotacji dla energetyki węglowej.

Na dłuższą metę "zamrażanie cen prądu" wymagałoby:
1) 2-3 MLD złotych rocznie z budżetu (tylko gospodarstwa domowe)
2) zgody Komisji Europejskiej (warunkiem dotacji do kopalń i tzn. rynku mocy było uwolnienie rynku energii elektrycznej)
3) wprowadzenia XX stopnia zasilania (z uwagi na zamrożenie cen prądu spółki energetyczne nie mają pieniędzy na inwestycje w modernizacje sieci, nowe źródła prądu).

Prognoza cen energii na najbliższe lata wygląda tak

Tanatos 
Dalekopis

Wysłany: 2019-12-10, 20:08   

ene napisał/a:

Inne wyliczenie

Jeśli chodzi o moją instalacje to 2 grudnia wymieniono mi licznik na dwukierunkowy. Niestety przy podpisaniu umowy prosumenckiej poinformowano mnie, że pierwsze rozliczenie będzie miało miejsce dopiero w czerwcu i dopiero wtedy dowiem się jakie będę miał przewidywane rachunki za prąd. Z uwagi na pewne opóźnienia związane z dużą ilością prosumentów do kwietnia mam płacić według aktualnych prognoz, co ma zostać potem wyrównane.
W najbliższym czasie trudno będzie mi więc opisać kwestie zwrotu inwestycji.

Z dobrych wiadomości na przyznanie dotacji z Mój Prąd (wniosek online) czekałem tydzień.

Jak na razie w tym wątku co miesiąc będę pisał o produkcji instalacji.

Odpowiedz do tematu