Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: angel
2007-10-27, 09:32
Gaarder Jostein
Autor Wiadomość
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2007-01-28, 15:55   Gaarder Jostein


Jostein Gaarder (ur. 8 sierpnia 1952) - wybitny pisarz norweski, autor książek filozoficznych i literatury pięknej. Zdobył międzynarodowe zainteresowanie w 1991 po wydaniu ksiązki pt. "Świat Zofii", oraz jedną młodzieżową książkę o historii filozofii. Od tamtej poru aktywnie udziela się w debatach związanym ze środowiskiem/społeczeństwem, oraz przyjmuje co raz to nowe nagrody.

Jest autorem popularnych powieści dla młodzieży i dorosłych, prezentujących historię myśli filozoficznej i europejskie dziedzictwo kulturowe.

Życie i praca

Jostein urodził się w literackiej rodzinie. Matka Josteina, Inger Margrethe Gaarder, pisała książki dla dzieci. Była również dyrektorem szkoły, tak jak i ojciec Josteina, Knut Gaarder. Ojciec Josteina wykłada w liceum pare lat, po czym w 1981 zostaje nauczycielem/profesorem filozofii na uniwersytecie Fana Folkehøgskule.

Wieliki przełom w życiu Josteina przyszedł wraz z wydaniem książki "Przepowiednia Dżokera"(or. nazw.Kabalmysteriet)w 1990. Książka zawiera elementy, które symbolizują pisanie Jesteina. Czego przykładem są "duże/poważne/filozoficzne pytania o życie", oraz "opowiadania w opowiadaniach". Te o to symbole najbardziej widocze są w książkach: "Przepowiednia Dźokera", "Świat Zofii", "Tajemnica Bożego Narodzenia", "Vita Brevis" oraz "Dziewczyna z Pomarańczami". Najsłynniejszą jego książką jest "Świat Zofii". Wydrukowana w ponad 30 milionach egzemplarzach, rozeszła się po całym świecie, tłumaczona w 54 językach.

Książki

* Świat Zofii (1991, wyd.polskie 1995)
* Tajemnica Bożego Narodzenia
* Przepowiednia Dżokera
* Hej! Czy jest tu kto!
* Vita brevis
* W zwierciadle, niejasno
* Magiczna biblioteka Bibbi Bokken
* Maja
* Córka dyrektora cyrku
* Dziewczyna z Pomarańczami

za: wikipedia
 
 
Anieńka 
Brudnopis

Wiek: 34
Dołączyła: 10 Sie 2006
Posty: 5
Skąd: znikąd
Wysłany: 2007-04-15, 10:10   

Przeczytalam "dziewczyne z pomaranczami" od tak wszyscy ksiazka sie podniecali, to sama chcialam zobaczyc czy tez mi sie spodoba. oprocz tego ze posiadala duzo maksym to nie za bardzo przypadla mi do gustu. ksiazka jest z gatunku mlodziezowka, w ogole do mnie nie przemowila.
_________________
www.forumksiazki.pl
 
 
Myszor 
Dziejopis
Zła Mysza


Pomogła: 4 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 12 Lut 2007
Posty: 4689
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2007-04-16, 12:03   

Czytałam Świat Zofii - kompletnie nie dla mnie. Ani mi sie podobała, ani nie. Momentami mnie nużyła bardzo.
_________________
"Nic łatwiejszego niż zmienić kobietę przeciętną w wyjątkową. Wystarczy ją pokochać."
Sauvajon
 
 
Ania 
Znikopis


Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 5061
Wysłany: 2007-04-16, 21:49   

kiedyś będąc mlodszą b. lubiłam twórczość gaardera - przeszło mi. Jak dla mnie popada w schematyzm. co jest niedopuszczalne IMO.
Pamiętam że świat zofii na począdku mnie bardzo wciągnął ale potem dłużylo mi sie to wszystko. Z kolei dziewczyna z pomarańczami swego czasu bardzo mi sie podobała, a potem przeczytałam to związane z bożym narodzeniem - nie pamietam tytułu... - było średnie a w zwierciadle niejasno nudziło, wiało nudą
_________________
Creation. That is why we are here.
 
 
Lolka 
Gryzipiórek


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Kwi 2007
Posty: 229
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2007-04-21, 23:38   

czytalam "Dziewczyna z Pomarańczami" - mysle, ze to jest bardziej psychologiczna ksiazka, trzeba sie troszke wczuc - kiedys przeczytam raz jeszcze, wtedy bede mogla dokladniej zinterpretowac tekst, w koncu jestem starsza, madrzejsza 8)

czekajcie to bylo o tym jak ojciec (chyba nie zyl) w listach opisywal synowi znajomosc z dziewczyna z tramwaju, ktorej rozsypal pomarancze - dzieki temu sie poznali, ajjj moze pomieszalam wszystko... - cos mi sie tak zdaje... (nie bijcie :bicz: )

Córka dyrektora cyrku - to mnie w ogole nie zainteresowalo wiec za duzo nie przeczytalam

pozdrawiam
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-26, 10:49   

Moja młodsza o trzy lata siostra się nim zachwyca, ja sięgnę poń, ale zdecydowanie po 21 maja tego roku...
_________________
Silva hevsum
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group