Strona Główna Fahrenheit 451
rozmowy o książkach, muzyce, filmie i... wszystkim innym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacek
2007-03-02, 16:04
Najsłynniejsza dolina w Polsce ;)
Autor Wiadomość
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-16, 20:24   

Hmm, ochrona tego co jeszcze zostalo to faktycznie istotna rzecz. Ale parę tygodni temu zdarzylo mi sie być w tamtych okolicach. Rozmawialem z ludźmi i w zasadzie to idealnej lokalizacji tej obwodnicy po prostu nie ma. Wszystkie przechodzą przez tereny chronione. Podobną dyskusje pamiętam z superbii. Ten projekt, o ile zostanie zrealizowany PORZĄDNIE to naruszy stan faktyczny w stopniu minimalnym. Widzialem co sie dzieje w Augustowie to siętym ludzim nie dziwię. A z resztą błedy były popelnione juz w fazie projektowania. Bo se urzędnik wział linijkę i bez konsultacji wytyczył trasę nie zaglądając do innych papierków. Te planowane estakady jeżeli będą zbudowane wlasciwie to niczemu istotnemu z żyjątek nie zagrożą. Tylko wlaśnie czy w Pomrocznej można cus budowac właściwie, bez budowania przy okazji 30 willi dla znajomych, kolegow z partii itp. Czyli jak nie wiadomo o co chodzi - to o co chodzi? O kasiorę, ktorą można "zagosppodarować" przy okazji
 
 
Reinhard 
Grafoman


Wiek: 36
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 53
Skąd: Óć
Wysłany: 2007-09-16, 23:15   

Oj lepiej tak nie mów... Jeszcze cię tu zaatakują i zagrożą, że staniesz się betonowym mutantem, co pokazuje dzieciom napromieniowane krowy :hihi: Wiesz... Rospuda, albo śmierć! ;]
_________________
Szanuj siódme przykazanie...
...nie bądź socjalistą.

Numer Cztery
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-17, 08:09   

andy napisał/a:
Bo se urzędnik wział linijkę i bez konsultacji wytyczył trasę nie zaglądając do innych papierków.

Tak Andy, ale dlaczego za głupotę ludzi nie odpowiadają oni sami? Rozwiązanie problemu przez pójście po najmniejszej linii oporu, czyli wyrżnięcie w pień chyba jedynego takiego miejsca w Europie to ucieczka od problemu i odpowiedzialności.
andy napisał/a:
Widzialem co sie dzieje w Augustowie to siętym ludzim nie dziwię.

Ja też wiem, dlaczego jest takie ciśnienie na jak najszybsze powstanie tej obwodnicy, ale mieszkańcy Augustowa przeoczają chyba jeden istotny fakt. Augustów to miejscowość żyjąca głównie z turystyki i zrealizowanie tych planów na pewno nie przyciągnie tam ludzi. Będą mieli piękną obwodnicę, ale każdy tą obwodnicą będzie ich omijał.

Nie da się zrobić bezpiecznej wersji tej estakady, bo po raz te tereny to torfowiska (dlatego tak cenne), a po dwa postawienie takiego betonowego kloca w tym miejscu spowoduje, że ptaki będą się o niego rozbijać. Kilometr dalej może być cisza i spokój, ale to i tak nie zmieni tego, że straty w ekosystemie będą ogromne.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-17, 11:31   

batou - jeśli za te x lat będę miała dzieci, a na świecie nie będzie już krów tylko mutanty popromienne to będę im pokazywała mutanty popromienne, a o krowach się będą uczyć na historii.
Nie twierdzę, ze przeprowadzenie drogi przez Rospudę to dobry pomysł, jestem mu przeciwna, ale - jeśli nic nie mogę zmienić, to na jaką cholerę mam się stresować? Po co? Wybacz, ale podstawową zasadą mojej filozofii życiowej jest nieangażowanie się w sprawy z góry skazane na porażkę. Miałam w swoim życiu taki idealistyczny okres i wiesz co z tego wynikło? Takie radosne kołysanie się nad granicą samobójstwa. Ani to przyjemne, ani celowe. W sprawie Rospudy NIC się nie da zrobić, więc po co się stresować?
Przecież tu nie chodzi i obwodnice, mieszkańców Augustowa, kwiatki, ptaszki itp. Tu chodzi o pieniądze! Skarb państwa zapłaci tę karę i wcale bym się nie zdziwiła, gdyby to była taka ładnie zawoalowana łapówka. Ten i ów zarobi na tym grube pieniądze, a za 40 lat będą o tym kręcić filmy dokumentalne. Z serii "Connections" podejrzewam.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-17, 11:45   

Hadrian Nabokov napisał/a:
W sprawie Rospudy NIC się nie da zrobić, więc po co się stresować?

Gdyby niczego nie dało się w tej sprawie zrobić, to nikt by się nie upomniał o ten rezerwat i zaoraliby to już rok temu. Właśnie przez to, że nie wszystkim temat zwisa zrobił się wokół sprawy szum i efekty są, bo na chwilę obecną prace zostały wstrzymane, a rząd zobowiązał się do zaprzestania tej budowy. Gdyby nie kampanie takie jak akcja Adama Wajraka z Wyborczej byłoby po sprawie, a tak w obronę tej doliny włączyli się nie tylko przykuwający się do drzew ekolodzy, ale też ludzie jak najbardziej decyzyjni.
Więc nie jest tak, że nie można zrobić niczego.

Mam do sprawy osobiste podejście, bo mieszkam w takim miejscu, a nie innym i łażenie po górach to pół mojego życia. Rospudę też chciałbym kiedyś zobaczyć i zależy mi na tym, żebym mógł. Na szczęście takich jak ja jest więcej.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-17, 12:23   

No, zobaczymy, jak to będzie - moim zdaniem poprowadzą tam tą drogę i już. Ale angażować się nie zamierzam...
_________________
Silva hevsum
 
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-17, 15:05   

Jak pisałem powyżej tam się w ogóle nie da poprowadzić drogi inaczej niż przez tereny chronione. To je Suwalski Park Krajobrazowy. Trza wybrać mniejsze zło i taki projekt i wykonawcę co by zaszkodził minimalnie chronionemu środowisku. Czy to w Pomrocznej jest możliwe? Raczej nie - niestety
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-17, 15:11   

Podobno, można tą drogę puścić kilka kilometrów dalej, przez jakiś najzwyklejszy las, ale to przecież nie o drogę chodzi, jak już pisałam.
_________________
Silva hevsum
 
 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-17, 15:13   

Ano podobno mozna tylko kto na tym straci?
 
 
Hadrianka 
Znikopis


Pomogła: 18 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 7364
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-17, 15:17   

no właśnie...
_________________
Silva hevsum
 
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-17, 18:33   

andy napisał/a:
Jak pisałem powyżej tam się w ogóle nie da poprowadzić drogi inaczej niż przez tereny chronione. To je Suwalski Park Krajobrazowy.

Tak Andy, ale nikt nie upiera się przy całkowitym ominięciu terenów chronionych. Chodzi tylko o obszar Natura 2000, którego najważniejszą częścią jest Dolina. Kłopot w tym, że projekt zakłada jej przecięcie.

Co do kasy. Jeśli przekopią Dolinę to stracą dotacje z Unii i na pewno będziemy w sumie bardziej w plecy, niż gdyby wyłożyć kasę na alternatywny projekt i dostać subwencje.
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
andy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-17, 19:16   

No to przecie są projekty alternatywne? Ekologow też podobno? to zamiast gadać trza chyba wziąć kogoś za pysk i migiem robic uaktualnienie projektu co by kasa z UE nie poszla się paść. A moze o to chodzi? Bo jak slysze w mediach na temat wydawania tych pieniedzy co i tak trza będzie kiedyś oddac, a teraz przepadają bo się jakiej biurwie 4 liter nie chce ruszyc i .... Dobra bo mnie browarek wywali za regulamin. Wiadomo o co biega
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-17, 19:35   

andy napisał/a:
No to przecie są projekty alternatywne? Ekologow też podobno?

Oczywiście, że są. Tylko, że szum zrobił się jak buldożery wjechały, wcześniej nikt pewnie o tym nie wiedział, a jeśli wiedział to nie pomyślał. I tak kupa kasy poszła w błoto, ale jeśli nie odpuszczą tej obwodnicy to nie tylko nie dostaniemy dotacji, ale jeszcze przywalą nam karę :evil: Dlatego piszę, że zamiast ryć torfowisko trzeba prokuratora na tych debili, którzy to podpisali...
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Nefra
Znikopis


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 10914
Skąd: z Matrixa
Wysłany: 2007-09-17, 20:10   

z tego co mówiono to "tzw projekt alternatywny" proponowany przez ekologów to na kartce papieru nakreślone kreski, którędy mialaby trasa przebiegac. Czy coś takiego można nazwac projektem, czy choćby wytycznymi do projektu? :>

Zrobienie dobrego projektu to czas + kasa. Nikt go na kolanie nie wykreśli w ciagu minuty. A zdaje sie ze nikt czegoś takiego nie zleci powaznej firmie, bo to wymaga następnych badań - gruntów, podłoża... trzeba by miec dokładne podkłady geodezyjne, ZUD'y, pozwolenia i ustalenia na zajęcie konkretnych gruntów nalezacych do konkretnych osob lub firm ( wywałaszczenia) - czyli wracając do sedna: czas+ pieniądze sa potrzebne.
A kto wyłozy kasę na coś, co nie ma zadnej gwarancji na jakąkolwiek realizację? Mówimy cały czas o budowie w zasadzie autostrady, a nie rysowaniu kreski na kartce, przypominam ! :P
_________________
 
 
batou 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 11315
Skąd: Tai chi
Wysłany: 2007-09-17, 20:40   

Nefra napisał/a:
Zrobienie dobrego projektu to czas + kasa. Nikt go na kolanie nie wykreśli w ciagu minuty. A zdaje sie ze nikt czegoś takiego nie zleci powaznej firmie, bo to wymaga następnych badań - gruntów, podłoża... trzeba by miec dokładne podkłady geodezyjne, ZUD'y, pozwolenia i ustalenia na zajęcie konkretnych gruntów nalezacych do konkretnych osob lub firm ( wywałaszczenia) - czyli wracając do sedna: czas+ pieniądze sa potrzebne.
A kto wyłozy kasę na coś, co nie ma zadnej gwarancji na jakąkolwiek realizację? Mówimy cały czas o budowie w zasadzie autostrady, a nie rysowaniu kreski na kartce, przypominam ! :P

Szczerze? Zupełnie mnie to ni obchodzi. Jeśli głupki zrobili ten projekt to niech teraz robią nowy. Choćby i 10 lat. Nie wolno tego rozkopać i zniszczyć...
_________________
"Bo poza tym, że gubisz włoski to jesteś całkiem ślicznym facetem."

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Link do Shoutbox

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group